Devlet müdahaleciliği ile teknolojinin savaşından kim galip çıkacak? (1)

Mustafa Ali Aykol
Mustafa Ali Aykol

Bir süredir mahkeme kararları ile internet alemine birtakım yasaklar getiriliyor. İlk olarak tatil rezervasyon sitesi booking ve en son dünyanın en büyük sanal ansiklopedisi wikipedia çeşitli sebeplerle erişim engelleme cezalarına çaptırıldı.

Bu süreci şaşkınlık içerisinde takip ediyorum. Beni şaşırtan teknoloji çapında internet sitesine erişim engellemek değil sadece, insanların fanatik bir şekilde bu engellemeleri desteklemeleri.

booking 'in ve wikipedia'nın Türkiye ‘den erişime engellenmelerini qq öncelikle kendi içlerinde değerlendirerek tümevarım yöntemi ile sonuca ulaşmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Booking'e Türkiye 'den rezervasyon engeli.

booking.com, Dünya'nın en önde gelen tatil rezarvasyon şirketlerinden biri. Hollanda merkezli site,birçok farklı ülkede en küçük pansiyonlardan 5 yıldızlı otellere kadar çok sayıda kuruma aracılık rolü üstleniyor.

Sitenin işleyiş mantığı basit. İşletme sahipleri siteye girerek otelleri hakkında bir başlık oluşturuyor, işletmesine ait bilgiler fiyatlar ve fotoğraflar ekliyor.

Daha sonra, tatil yapmak için yer arayan insanlar internet üzerinden bu sisteme, bilgilere erişebiliyor. Böylece, varsayalım ki Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde Kaleiçi bölgesinde bir otelde kalmak istiyorsanız, booking 'e girip bu bölgeyi yazdığınızda o çevredeki pansiyonlar, oteller ve hoteller karşınıza size sağladığı imkanlar, fiyat bilgisi ve fotoğraflarla birlikte çıkıyor. Ayrıca o mekanda daha önce kalmış olan kişilerin yorumlarını okuyup mekan hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Daha önce internet üzerinden tatil için mekan bakan herkes öyle ya da böyle booking 'i ziyaret etmiştir.

Site, geçtiğimiz günlerde TÜRSAB'ın açtığı dava sonucunda "Haksız rekabet oluşturduğu" gerekçesiyle erişime kapatıldı. Mahkemenin gerekçesi verdiği karardan daha sıkıntılı yani. "Haksız rekabet " doğaya, insana aykırı bir kavramdır. Rekabet kaliteyi artırır, fiyatları düşürür. Booking örneğinde olduğu gibi. Fakat bu durum bazı yerli tekelcileri rahatsız etmiş olacak ki, insanların daha ucuza tatil yapmasını engelleme pahasına bu girişimin içinde bulunmuşlar. Oysa bunun olumsuz sonuçları Sapanca'da bile görülmeye başlandı. Geçtiğimiz hafta Sapanca Gazetesi 'nde yayınlanan bir haberde booking'e getirilen engellemeden sonra Sapanca'daki mekanların bundan etkilendiğini ve müşteri sayısında büyük bir düşüş olduğu belirtilmiş.

Wikipedia'ya erişim engeli

Dünya'nın en büyük sanal ansiklopedisi olarak bahsedilen Wikipedia, geçtiğimiz günlerde mahkeme kararı ile kapatıldı. Milyonlarca kişinin ödev hazırlarken, merakını giderirken, araştırma yaparken yüzlerce kez ziyaret ettiği wikipedia 'nın erişiminin engellenmesi ise ayrı bir trajedi. Zira sistem şöyle işliyor, herkes üye olup bir madde (örneğin Fatih Terim, Urfa ili vs.) yazabiliyor ya da maddeye eklentiler/itirazlarda bulunabiliyor. Sitenin editörleri tarafından kontrol edilen bu yeni girişim ya da itirazlara göre maddeler şekilleniyor. Wikipedia 'ya erişim engeli getirilmesinin sebebinin "Bir maddede Türkiye Cumhuriyeti'nin terör ve teröristlerle işbirliği içerisinde olduğu ile ilgili bir başlık bulunması. Bu elbette kabul edilebilir bir iddia değil fakat bununla siteyi Türkiye'den erişime engelleyerek mücadele edemezsiniz. Yazılan iddiayı çürüterek doğru olanı söyleyerek mücadele edilebilir ancak.

Gelecek hafta nasipse, devlet eliyle internete yapılan kısıtlamaların neden başarısızlığa mahkum olduğunu, bu girişimlerin Türkiye ‘nin imajına nasıl zarar verdiğini ve bu tarz problemlerle nasıl mücadele edilebileceği ile ilgili kaldığım yerden devam edeceğim.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Mustafa Ali Aykol tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/6665354/mustafa-ali-aykol/devlet-mudahaleciligi-ile-teknolojinin-savasindan-kim-galip-cikacak-1