Sanal ortamda bile coşkuyla

Sadettin Vurgun
Sadettin Vurgun

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle, dünyada ilk ve tek olan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını

okullarından uzak, “Hayat eve sığar” diyerek geçiren çocuklarımız bayramlarını evlerinde coşkuyla kutladıklarına şahit olduk son bir iki gündür sosyal medyada.

Hemen hepimiz gördük ama kendi evlatlarımızı ama yakınlarımızın evlatlarını kendi imkanlarıyla belli ki özenilerek hazırladıklarını kullanılan kırtasiye malzemeleri, Atatürk posterleri, bayraklar ile süsledikleri evlerinin odalarında güzel kıyafetlerini giyinip hazırladıkları video kliplerine bakmadan geçemedik ve bir beğeni kondurduk alınlarından öpercesine.

Hiç çocuk sahibi olmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ulusal egemenliğin ilan edildiği bu anlamlı günü geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir. Dünyaya barış tohumları serpen ve her yıl dünyanın dört bir tarafından çocukları bir araya getirip milletlerarası kaynaşmanında simgesi olmuş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir hiç şüphesiz.

Saygı Sevgi Minnetle

Saltanatın kaldırılmasıyla halkına “kullarım”diyen padişaha değil egemenliğin kayıtsız şartsız “yüce Türk milleti”dediği Türk ulusuna ait olduğu zihniyetini devlet hayatına kazandıran büyük devrimci tanıdıkça hayranlığım daha büyüyor.

Yüzerken fotoğrafı var, ata binerken, zeybek oynarken, hayvanlarla da var, çocuklarla da köylülerle de bağdaş kurup türkü söylerken bir ağacın altında resmî var. Elinde tepeşir yazı tahtasının başında başöğretmenin.

Kurşun yemişliğide var göğsünden, cepheden cepheye koşmuşluğu da, hutbe okumuşluğu da var. Bursa ulucami de aşık olmuşluğu da var.

TBMM’

nin açılışının 100.yılında saygı, sevgi, minnet ve şükran rahmetle anıyorum ilelebet payidar kalacak olan Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah ve dava arkadaşlarını...

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Sadettin Vurgun tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/6722105/sadettin-vurgun/sanal-ortamda-bile-coskuyla