Ya virüs tedbirden önce gelirse

Münir Ali Kara
Münir Ali Kara

Halk otobüslerinin yarı kapasite ile gitmesi yönünde alınan kararı içtenlikle desteklediğimizi dün yazmıştım. Yazıyı yazdım. Eve giderken bindiğim dolmuşta bazı şeylerin daha açık yazılması gerektiğini anladım.

“Dolmuşların kapasitesinin yarısı kadar yolcu alması” konusu net ifade edilmeli.

Kapasite derken oturacak yerler kast ediliyor.

Ayakta alınacak yolcular veya bagaja sığdırılabilecekler o kapasiteye dahil değil.

Eğer bu net anlatılmazsa dün akşam benim gittiğim araçtaki tablo yaşanabiliyor. Zira araç Kuzey Terminali’nden çıkarken ayakta sadece bir kişi vardı.

Oysa araç ayakta 9 kişi kadar daha alabilirdi. Hatta bagaja da üç kişi sığdırabilirdi. Ama neyse ki tüm koltukları doldurmanın yanında sadece ayakta bir yolcu almıştı.

Şoföre, “Kapasitenizin yarısı kadar yolcu almanızla ilgili bir karar alındı. Biliyorsunuz değil mi?” şeklinde bir hatırlatma yaptığımızda “Bugün yarın o uygulamaya başlayacağız” dedi.

Bugün yarın koronavirüse yakalanmazsak öbür gün de başlamayın kardeşim. Ama üç kuruş kazanacağız diye insanların hayatını tehlikeye de atmayın!

Ya ben anlatamadım ya sen anlamıyorsun

Tüm kamu görevlileri ve basın mensupları halka panik yapmamaları çağrısında bulunurken acaba hata mı yaptı? İnsanlara “Paniğe kapılmayın” derken sanki “Rahat olun. Sizi ilgilendiren bir şey yok” demiş gibiyiz.

İnsanlar koronavirüs ile ilgili önlemleri “Yahu ne gerek vardı” tadında izliyor sanki.

Oysa bizim söylemek istediğimiz “Kardeşim durum ciddi ama paniklemen değil önlem alman gerekli” idi.

Bir Karadeniz parçasında dediği gibi ya ben anlatamadum ya sen anlamayisun…

Somurtan virüse yenilir

Psikolojisi güçlü olan kişilerin bağışıklık sistemleri daha güçlü oluyor. Psikolojisi iyi olan insanlar da keyfi yerinde olan insanlar.

“Bu durumda insan nasıl keyifli olabilir” diyebilirsiniz. Yenihaber olarak bu dönemde özellikle mizah köşemizi sayfa boyutuna taşıdık.

Güzel ve güzel fotoğraflı haberleri size ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu hengame içinde karikatüristlerimiz size sunacak eğlenceli şeyler bulmaya gayret ediyor.

Elbette yaşanan gerçekleri en açık şekilde sizinle paylaşıyoruz. Ama tüm bunların yanında size hayatın eğlenceli yanlarını da aktarmaya çalışıyoruz.

Biz koronayı yenmeye iyi gelen bir gazete miyiz bilmiyorum. Ama size iyi gelmek istiyoruz.

Psikologlar morali güçlü olanın savunma mekanizması da güçlü olur diyor. Onun için mizah sayfamızı lütfen es geçmeyin.

Koronavirüs fetvası

Herkes koronavirüsün kendi alanına giren kısmı ile ilgili görüş belirtiyor. Aktar alternatif tıp öneriyor, eczacı bazı ilaçları kullanmamamız gerektiğini söylüyor, market dezenfektan satıyor, maskelerin öneminden bahsediyor falan…

Bazı din adamları da koronavirüs ile ilgili fetvalar veriyor. Bunlar arasında “Temizlik imandan gelir” diyen iyi, “Dua edin” diyen saygı duyulası. Ama virüsten kurtulmak için şu suyu için, bu bezi giyin” diyen arkadaşlardan lütfen uzak durun. O zaman virüsten değilse de cahillikten ölebilirsiniz. Söylemiş olayım.

HECATİ: Pes etmediğin sürece kaybetmezsin. Kumarda bile kaybeden bitti demeden bitmez...

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Münir Ali Kara tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/6734116/munir-ali-kara/ya-virus-tedbirden-once-gelirse