BAKAN TURHAN, YÜKSEK HIZLI TREN SETLERİYLE İLGİLİ KONUŞTU: GERİ SAYIM BAŞLADI

BAKAN AÇILIŞA KATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TÜVASAŞ’ın için yapımı tamamlanan "Demiryolu Araçları Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası"nın açılış törenine katıldı. 1951'de Vagon Tamir Atölyesi olarak kurulan TÜVASAŞ’ın, bugün Orta Doğu'nun en büyük raylı sistem araç üreticisi haline geldiğini belirten Bakan Turhan, “TÜVASAŞ, stratejik dönüşümü tamamlayarak bugün hepimizin gurur duyduğu bir işletme konumunda” dedi.

YILSONUNDA RAYLARDA

TÜVASAŞ’taki gelişme sayesinde ülkemizin raylı taşıtlar alanında dışa bağımlılıktan kurtulmasının planlandığına dikkat çeken Bakan Turhan, “Ekonomimiz de önemli kazanımlar elde etmiştir. Milli Tren Setlerinin üretimi görevinde de başarıya ulaşılacaktır. Bu manada açılışını yaptığımız bu tesis, çok büyük önem arz etmektedir. Burada üretilecek Alüminyum Gövdeli Elektrikli Tren Setlerinin ilki, yılsonunda raylara indirilecektir” diye konuştu.

EKİBE BAŞARILAR DİLEDİ

Turhan, “Bu projeden elde edilecek bilgi-birikim ve teknik kabiliyetlerle tasarım çalışmaları devam eden 225 kilometre hızındaki Elektrikli Tren Setleri de 2020 yılının sonunda raylarla buluşacak. Yani TÜVASAŞ'ın Yüksek Hızlı Tren setleri üretimi için geri sayım başlamıştır" dedi. Bakan Turhan, açılışı yapılan fabrikada görev alacak 65 işçi ile 10 mühendise başarılar dileyerek, TÜVASAŞ ailesini de kutladı. Açılışa katılanlar daha sonra fabrikayı gezdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye Vagon Sanayi AŞ'nin (TÜVASAŞ) Adapazarı yerleşke içerisinde yapımını tamamladığı "Demiryolu Araçları Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası"nın açılış törenine katıldı. Ulaşımın bir ülkenin gelişmişliğini tüm çıplaklığıyla ortaya koyan en görünür kriterlerin başında geldiğine işaret eden Turhan, ulaşımın toplumların kalkınma, refah ve sosyal hamlelerinde itici güç teşkil ettiğini söyledi. Bakan Turhan, 1950'den sonra yılda ortalama 18 kilometre demir yolu yapılırken, iktidarları döneminde yılda ortalama 135 kilometre demir yolu inşa ederek hizmete soktuklarını anlattı.

ULUSAL ENDÜSTRİ PROJESİ

Son 16 yılda ciddi bir ulusal demir yolu endüstrisi oluşturduklarını vurgulayan Turhan, Sakarya'da hızlı tren ve metro araçları, Çankırı'da hızlı tren makasları, Sivas, Sakarya, Afyon, Konya ve Ankara'da yine demir yolu travers imalatları, Erzincan'da ray bağlantı malzemeleri üreten tesisleri kurduklarını anlattı. TÜVASAŞ'ın yaşadığı değişim ve dönüşümün, kısa zamanda demir yolu sanayisinde ulaşılan başarıyı çok net özetlediğini aktaran Turhan, şunları kaydetti:

TAMİR ATÖLYESİ OLARAK KURULDU

"1951'de Vagon Tamir Atölyesi olarak kurulan TÜVASAŞ, bugün Orta Doğu'nun en büyük raylı sistem araç üreticisi haline gelmiştir. Değişen ve gelişen dünya koşullarını iyi okuyup, iyi analiz eden TÜVASAŞ, sektörde rekabet potansiyelini yükselterek hedeflediği stratejik dönüşümünü tamamlamak suretiyle bugün hepimizin gurur duyduğu bir işletme konumunda. Bu sayede ülkemiz raylı taşıtlar alanında dışa bağımlılıktan kurtulmasının yanında ekonomimiz de önemli kazanımlar elde etmiştir. İnşallah, Milli Elektrikli Tren Setlerinin tasarımı ve üretimi görevinde de başarıya ulaşılacaktır.

BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

Bu manada açılışını yaptığımız bu tesis, çok büyük önem arz etmektedir. Burada üretilecek Alüminyum Gövdeli Elektrikli Tren Setlerinin ilki, inşallah yıl sonunda raylara indirilecektir. Bu projeden elde edilecek bilgi-birikim ve teknik kabiliyetlerle tasarım çalışmaları devam eden 225 kilometre hızındaki Elektrikli Tren Setleri de 2020 yılının sonunda raylarla buluşacak. Yani TÜVASAŞ'ın Yüksek Hızlı Tren setleri üretimi için geri sayım başlamıştır." Bakan Turhan, açılışı yapılan fabrikada görev alacak 65 işçi ile 10 mühendise başarılar dileyerek, stratejik önemdeki bu fabrikayı ülkeye kazandırarak bu işten alnının akıyla çıkan TÜVASAŞ ailesini de kutladı. Konuşmasının ardından beraberindekilerle açılış kurdelesini kesen Bakan Turhan, fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/haber/6735037/bakan-turhan-yuksek-hizli-tren-setleriyle-ilgili-konustu-geri-sayim-basladi