CHP Sakarya’da “İnce” çatlağı

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

KİMLER YER ALACAK?

2018 seçimlerinde CHP’den Cumhurbaşkanı adayı olan ve geçtiğimiz aylarda ‘Bin Günde Memleket Hareketi’ni 4 Eylül’de Sivas’tan başlatan Muharrem İnce, bu kapsamda 22 Ekim’de Sakaryalılarla buluştu. İnce’yi Sakarya’da CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şaban Koludra, CHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, eski CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş ve bazı CHP’liler karşılamıştı. İnce ile fotoğraf çektiren CHP’li heyet için “Memleket Hareketi’ne geçecekler” duyumları şehirde dolaştı. Partisinin ismini de “Memleket Partisi” olarak açıklayan İnce’ye, Sakarya’dan kimlerin destek vereceğini sizler için araştırdık.

KURTULUŞ İSTİFA EDİYOR

Hafta içinde CHP’den istifa edeceğini söyleyen eski CHP Adapazarı İlçe Başkanı Fatma Kurtuluş, “Süreç başladığından itibaren arkadaşlarımızla izlemedeydik. Tek arzumuz parti içerisinde bir birlikteliğin sağlanmasıydı fakat olmadı. Parti bir yol ayrımına geldi. Uzun yıllardır emek verdik, yolumuz aynı farklı görmüyorum. Muharrem İnce’nin açtığı yolda yeni umuda ihtiyacın olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncede olan arkadaşlarımızda var. Onlarla da görüşmelerimizi yaptık. Bu hafta içi CHP’den istifa edeceğiz. Her şeyin hayırlısı olsun” dedi.

AKBAY İSTİFA ETMEYECEK

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız CHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Haluk Akbay, “Ben Cumhuriyet Halk Partilim. Parti içinde demokrasi gereği farklı adaylar için mücadele ederim. Partimin genel başkanı ve adaylarına oy veririm. Asla partiden istifa etmem” diyerek İnce’nin partisine katılmayacağını söyledi.

KOLUDRA KARARSIZ

İnce’nin kuracağı partiye katılıp katılmayacağı ile ilgili net bir kararı olmadığını ifade eden CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Şaban Koludra, “Konunun takipçisiyiz. Muharrem Bey geçmişte Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde yol arkadaşı yaptığımız saygı duyduğumuz, partinin Cumhurbaşkanlığı adaylığına layık gördüğü bir kişi. Tabandaki çalışmalarını sempati ile karşıladık. Aktif ve dinamik bir çalışma ile tabanda muhalefet etmenin cesaretini sağlamış çalışmalarına da saygıyla baktığımız bir insan fakat farklı partileşmeler şu anda düşündüğüm bir şey değil” dedi. İnce, ağustos ayında evlenen Şaban Koludra’nın kızı Ceren Koludra’nın nikah şahidi olmuştu.

MERİÇ CHP’DEN AYRILDI

İnce’nin takımına Sakarya’dan büyük destek veren Erden Meriç de sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaparak CHP’den istifa ettiğini duyurdu. Meriç, “Önceki gün Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce istifa ederek gereklerini açıklamıştı. Onun üzerine söylenecek söz yok. Muharrem İnce liderliğinde yeni kurulacak partiye katılarak iktidar olarak memleketi, demokrasiyi, özgürlüğü ve parlamenter sistemin yeniden kurularak 83 milyon olarak Türkiye'nin ekonomik refahını sağalmak için memleket hareketiyle var gücümüzle iktidara yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

22 Ekim’de Sakarya’yı ziyaret eden Muharrem İnce, CHP Sakarya teşkilatıyla fotoğraf çektirmişti.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/haber/6773971/chp-sakaryada-ince-catlagi