Bu deprem uyarısı yeni binalar için!

İnşaat Mühendisleri Odası 2016 yılından bu yana tüm belediyeleri, yeni inşaatlarda asmolen tavan uygulanmaması için uyarıyor. Ancak tüm yeni inşaatlarda kiriş yapılmadan asmolen tavan kullanılıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, asmolen tavanlarla ilgili 3 yıl önce yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını belirterek, “Bizi deprem ve yıkım bekliyor” dedi. Şehirde krizden dolayı yılbaşından itibaren pek fazla inşaat yapılmadığını belirten Başkan Gürpınar, “Zaten yılbaşında çıkan yönetmelik asmolen tavan yapılmasını zorlaştırdı” dedi.

YÖNETMELİK ÖNCESİ

Sıkıntının yönetmelik öncesi yapılan asmolen tavanlı yapılarda olduğunu vurgulayan Başkan Gürpınar, “Bizim ikazlarımızı dinlemediler. Yapıların yönetmeliğe uygun olup olmadığı da tartışmalı. Düzgün denetim yapıldığını da maalesef düşünmüyorum. Asmolen tavanlı binaların kontrol edilmeleri gerek. Bu yapılar deprem öncesi beni endişelendiriyor” dedi.

*Asmolen Tavan: Asmolen Döşeme, herhangi bir taşıma özelliği bulunmayan, dişli döşemelerde dişlerin arasını doldurmak için kullanılan hafif dolgu malzemesi ile yapılan döşeme işlemine verilen isimdir. Bu sayede düz bir tavan elde edilir. Dişli döşemeler dolgu malzemesiz yani boş da bırakılabilir.

Sakarya Yenihaber

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/haber/6790856/bu-deprem-uyarisi-yeni-binalar-icin