Hadi beyler top sizde

Günay Yazıcıoğlu
Günay Yazıcıoğlu

Adapazarı-Karasu Limanı-Ereğli-Bartın bağlantı demiryolu hattı olan ve Batı Karadeniz’i, Marmara, İç Anadolu bölgelerini birbirine bağlayacak rüya bir proje Karasu Demiryolu..

Arifiye Tren İstasyonu’na bağlanacak olan Karasu Demiryolu, ulusal demiryolu ağı ile birleşerek, Karasu Limanı Türkiye'nin tüm demiryolu hattının ulaşabildiği önemli bir limanı haline gelecekti..

Hem yük, hem de yolcu taşıma amacı ile gidiş-geliş olmak üzere projelendirilen demiryolu,   Sakarya’yı küresel yatırımcılar gözünde cazibe merkezi haline de getirdi.

2011 yılından beri yapımına 3 kez ara verilen Karasu Demiryolu, ihale şartları yerine getirilip yapılmış olsaydı, bu yıl önemli bir kısmı hizmete girmiş olacaktı.

Ne yazık ki yapılan ihalelerde öngörüler karşılık bulmayınca, zeminde yaşanan sıvılaşma maliyeti üçe katladı.

Katlanan maliyetti karşılayacak ekonomik gücümüz ise şuan için yok görünüyor..

Yani sözün özü Karasu Demiryolu uzun yıllar daha Sakarya’nın gündeminde yer alacak.

11 yıldır konuştuğumuz, zaman zaman şehrin gündemine düşen Karasu Demiryolu, önceki gün Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası( SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ’un düzenlediği basın toplantısında da gündeme geldi.

Altuğ, şehrin acil çözüm bekleyen en önemli hizmetinin Karasu Demiryolu olduğuna dikkat çekti.

Karasu Demiryolu’nun, Karasu Limanı ile bir bütünlük sağlayacağını ve Sakarya’nın ticaretini çok daha ileriye taşıyacağını söyleyen Altuğ, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da konuyu Sakarya’nın en büyük problemi olarak ilettiğini söyledi.

Projenin altyapıda yaşanan sorundan kaynaklı tamamen durduğunu belirten Altuğ, zemin sıvılaşmasından dolayı öngörülen maliyetin üçe katlandığını ve yeniden bir bütçe planlamasının ise ne zaman yapılacağının belli olmadığını kaydetti.

Altuğ, bunu söylerken de, siyasileri işaret ederek; “Burada en büyük görev siyasilerimize düşüyor. Bu sorunu çözecek olan siyasilerimiz. Biz ancak gündeme getirebiliriz, ama çözüm adresi siyasiler” dedi.

O halde biz de buradan siyasilerimize seslenelim.

Başta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz olmak üzere, AK Partili milletvekillerimiz Çiğdem Erdoğan Atabek, Recep Uncuoğlu, her ne kadar kendini milletvekili olarak görmese de, o koltuğu işgal ettiği sürece Sakarya’nın milletvekili olan Kenan Sofuoğlu, MHP Grup Başkanvekili M.Levent Bülbül, hatta CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İYİ Parti Grup Başkanvekili Ümit Dikbayır Sakarya için bir araya gelerek, 11 yıldır maliyetler bahane edilerek kaderine terk edilen Karasu Demiryolu’nun  biran önce tamamlanması için ilgili bakanlığın kapısını aşındırmalı..

Bu arada buradan bir çağrı da Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a yapmak istiyorum. Malum, Sakaryalı olan Atalay, Ankara’daki en önemli kalemiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile de bilinen Atalay’ın, Sakarya’ya yapılan birçok hizmette azımsanmayacak desteği olduğunu da geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’dan öğrendik.

O nedenle bu konuda da Atalay’ın desteği önemli..

Atalay üstelik Demiryol-İş Sendikası’nın da Genel Başkanı

Dolayısı ile Ulaştırma Bakanlığı ile de sıkı bir diyaloğu olan biri.

Sakarya’ya hizmet adına bir araya gelip, kararlılıklarını ortaya koyarlarsa 11 yıldır yılan hikayesine dönen bu hizmetinde en kısa zamanda tamamlanacağına inanıyorum.

Hadi beyler top sizde..

Bu arada biraz da Karasu Demiryolu’nun önemine değinmek istiyorum. 

Karasu Demiryolu Arifiye’de faaliyet gösteren 1.OSB, Ferizli ve Karasu Limanı’nda toplam 4 adet tren istasyonu kurulacak.

Arifiye'den başlayıp Karasu Limanı’na kadar devam edecek olan Karasu Demiryolu projesi, özellikle Sakarya'da bulunan fabrika ve sanayi tesisleri için büyük bir kolaylık sağlayacak.

Karasu Limanı daha işlevsel hale gelecek.

Demiryolu ile 1. OSB , 3.OSB , Ferizli ve Karasu OSB'lerin lojistik çalışmalarında büyük bir yükü ortadan kaldırırken, Karasu Limanı üzerinden yapılacak ihracatları da büyük boyutlara taşıyacak.

Özellikle ihracat rekortmenimiz Toyota Fabrikası, Karasu Demiryolu bağlantısı ile Karasu Demiryolunu aktif bir şekilde kullanma alternatifine de sahip olacak.

ACI GERÇEKLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın sürecinde bugüne kadar 55 bin vatandaşımızı kovit-19’dan kaybettiğimizi açıkladı.

Bunun yanında salgın dolayısı ile ertelenen genel sağlık hizmetlerinden dolayı da çok daha fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiğinin altını çizdi.

Yani bir taraftan salgınla mücadele ederken, hasta olmayalım diye hastaneye gidip genel kontrollerini yaptıramayan, yada poliklinik hizmeti alamadığı için hastalığında geç kalan vatandaşlarımızın kaybı, kovit-19’dan ölenlerden fazla.

Bu da gösteriyor ki sağlık hizmetlerinde çok da yeterli olamamışız.

Bir taraftan salgından korunalım derken, diğer taraftan tedavi edilebilir birçok hastalıkta geç kalmışız.

Ve sevdiklerimizi var olan hizmetlerden yararlanamadığımız için kaybetmişiz.

Ne acı bir tablo..

Bunun yanında Sağlık Bakanı Koca’nın, Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklama da bir diğer dikkat çekici detay ise yaklaşık 55 milyon insanımızın bu hastalığı geçirmiş olması.

Ülke nüfusumuzun yarıdan fazlası kovit geçirmiş yani.

Asıl korkutan kısım ise gelecek 3 yıl boyunca hastalığı geçirmiş kişilerde ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı tespit edilemese de, mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar daha kayıp olabileceği.

Görünen o ki, bu hastalık vücutta ciddi tahribatlara neden oluyor ve ileriki yıllarda bu tahribatlar ölümle sonuçlanabileceği ön görülüyor.

Henüz daha ne olduğunu bilmediğimiz, sonuçlarının neler getireceğini göremediğimiz bir hastalıkla savaşıyoruz.

Allah sonumuzu hayır etsin..

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Günay Yazıcıoğlu tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/7336708/gunay-yazicioglu/hadi-beyler-top-sizde