Vazgeçin bu sevdadan!

Yenigün gazetesinin manşet haberi şu şekilde

17 Ağustos 1999’da yaşanan deprem sonrasında bodrum üstü 2 kat olarak belirlenen imar planları inşaatçıların isteği ile bodrum iptal edilerek 3 kata çıkarıldı. Bu kez de arsadan kaybettiklerini belirten inşaatçılar o gündür bugündür binaların çok kata dönmesi için çalışma yapıyorlar.

Cumhurbaşkanı fark etti

Sakarya’nın 1. derece deprem bölgesi olması nedeniyle binaların çok katlı olmasına sıcak bakılmadığı gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da İstanbul başta olmak üzere tüm kentlerde yüksek bina yapılmamasını istedi. Hatta bu konuda Sakarya’yı örnek gösterdi. Şimdi ise Cumhurbaşkanı’nın yatay mimari sözlerine karşı rant çevreleri dikey mimari istemekten geri kalmıyor.

Her an olabilir

Unutulmamalı ki deprem önceden bilinmediği için her an olabilir. Hele ki Sakarya açısından bakıldığında 20-30 yılda bir büyük deprem olduğu göz önüne alındığında eli kulağında bile denilebilir. Bu nedenle maliyet hesabını öne sürüp rant için çok katlı sevdasına kapılanlar, hiçbir can paradan kıymetli değildir. Bu nedenle gelin bu sevdadan vazgeçin…

Bu manzara olmasın

Sakarya’da binaların çok katlı olması için gerekli teknik (fore kazık sistemi) maliyetli olduğu için resmi kurumlar dışında yapılmıyor. Müteahhitler ise yap-sat anlayışı ile çok katlı binalardan daha fazla para kazanmak istiyorlar. Bu manzarayı yaşamamak için şehir merkezindeki zeminde 3 kattan fazlasına izin verilmemeli…

Önce Büyükşehir şimdi ise SATSO

Sakarya’da rant beklentisi içinde olan müteahhitlerin etkisi ile çok katlı binalar Nisan ayında Büyükşehir Meclisi’nde yerinde çok katlı kentsel dönüşüm bahanesiyle, bunun ardından ise geçtiğimiz günlerde de SATSO Meclisi’nde de OSB’lerle kıyaslama yapılarak gündeme taşındı.

Kamuoyu tepkisi

Aralıklı olarak ‘Kentsel Dönüşüm’ bahanesiyle sürekli gündeme getirilen çok katlı bina yapımını isteyen tek kesim ise inşaat maliyetlerinin arttığını ifade eden müteahhitler… Ancak, deprem acılarını unutmayan kamuoyundan ise bu duruma tepki büyük… Vatandaşlar çok katlı bina isteyenlerin gidip Yenikent bölgesinde yapabileceklerini belirterek, “Rantiyecilere geçit verilmesin” dediler.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/haber/7396237/vazgecin-bu-sevdadan