15 Temmuz gecesi Sakarya'da neler oldu?

Hain darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçti ancak 251 vatandaşın şehit olduğu, 2196 vatandaşın da gazi olduğu karanlık gecede yaşananlar hafızalardaki tazeliğini koruyor. 15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen Darbe girişimide, Sakarya'nın rolü ise daha farklıydı. Coğrafi konumu ve geciş güzerfahları üzerinde yer alması nedeniyle, Sakarya'da girişimcilerin faaliyetleri daha fazlaydı. O gece, işgal edilmek istenen tek valilik, Sakarya Valiliğiydi.

İLK HAREKETLİLİK SAATLERİ
Sakarya'da ilk hareketlilik, Tugay Komutanlığından tüm kışlalara Çark Kışla’da toplanılmasına yönelik emir vermesiyle başladı. Saatler 21.39’u gösterdiğinde 1 kışladan 1 adet Zırhlı Personel Taşıyıcı, 22.23’te ise 1 adet personel taşıyan bir araç, 22.55’te de bir adet itfaiye aracı çıkış yaptı.Taşkısığı Kışlasında ise saat 21.05’te rütbeli FETÖ'cü askerler kışlaya giriş yaptı. Kışlada saat 21.33’te Ani Müdahale Odasına gelen personellere 2’şer adet dolu şarjör dağıtımı yapıldı. Saat 21.53’te 2 jip ve bir personel taşıyıcı araç kışladan çıkış yaptı. Rüstemler Sakarya Kışlasından ise saat 22.24’te 40 kişilik bir otobüs çark kışlasına doğru hareket etti.

HAREKAT MERKEZİ
Tüm kışlalara yapılan çağrının ardından saat 22.15 te kışla içerisindeki askerlerin ve personel taşıyıcıların kışla toplanma alanında hazır halde bekledi. Diğer kışlalardan gelen personellerin de yine Çark kışla içerisinde beklemeye geçti. Darbe girişiminin ilimizdeki yöneticisi olan 1. Motorize Piyade Tugay Komutanı FETÖ'cü hain Kurmay Albay Uğur Coşkun, saat 22.50’de toplantı alanında rütbeli personele sıkıyönetiminin direktiflerini okudu. Bildirinin okunmasının ardından darbeciler araçlara binerek saat 23.12 de darbe eyleminin icrasını gerçekleştirmek amacıyla Valilik istikametine doğru harekete geçti.

HAİNLER 23.33'DE VALİLİĞE GİRİŞ YAPTI

Çark kışladan hareket eden askeri araçlar Valilik güvenlik görüntülerine göre 23.33’de Valiliğe ulaştı. İlk olarak Paletli Zırhlı Araç arkasında 10 askerin valilik binasına giriş yaptı. Ardından da birçok askeri araç valilik binasına giriş yaptı. Sakarya’da ki FETÖ mensubu asker kılığında ki hainler Sakarya Valiliğini ele geçirerek her tarafı ablukaya aldı. Saat 00.00 sıralarında Kocaeli’den Sakarya istikametine doğru yola çıktı. Bu sırada durum hakkında bilgi alan Sakaryalılar, tank güzergahında iş makineleriyle barikat kurmaya başladı. Esentepe Kavşağının vatandaşlar ve belediye araçları ile kapatıldığını gördükten sonra bariyerleri ezerek geri döndü. Tankların vatandaşlar tarafından püskürtülmesi kilit noktalardan bir tanesi oldu.

CUMHURBAŞKANI CANLI YAYINA ÇIKTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 00.24'te CNN Türk televizyonuna bağlandı. Görüntülü telefon aramasıyla kurulan bağlantıda Erdoğan, "Bu gelişme gerçekten Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ait paralel yapılanmanın teşvik ettiği üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir." dedi. Milleti darbecilere karşı durmak üzere meydanlara çağıran Erdoğan'ın bu çağrısı karşılık buldu. Cumhurbaşkanını çağrı üzerine vatandaşlar ilk olarak Kent Meydanında toplandı.

VALİLİĞE AKIN ETTİLER

Valiliğin işgal edildiği bilgisinin yayılması üzerine vatandaşlar valilik'e akın etmeye başladı. Vatandaşlar belediye otobüsleri, özel araçlarla valilik yolunu tuttu. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'ta Valiliğe doğru hareket etti. Kent Meydanında toplanan vatandaş sayısı bu esnada 1000’i buldu. Sakarya’da müftülükten emir gelmemesine rağmen imamlar bireysel olarak camilerden sela okuyarak halkı sokağa çağırdı. FETÖ’cü askerlerin başında olan Albay, Sakarya Emniyet Müdürünü arayarak teslim olmasını istedi. Ancak, aldığı cevap Albay'ı korkuttu. Bu cevap sinirlerin daha da gerilmesine, valilik etrafında toplanan vatandaşların işgalci askerle karşı karşıya kalmasına neden oldu. Valilik etrafından konuşlanan askeri birlikler ve vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. İşgalci asker havaya ve sivillerin üzerine ateş açtı, 19 kişi yaralandı. Bu sırada bir grup vatandaş emniyet müdürlüğü etrafından barikat kurarak olası işgale karşı nöbet tuttu.VALİLİK GERİ ALINDI

Saat 01,03’te hainler tarafından ele geçirilen valilik makamına ulaşan vatandaşlar kahramanca mücadele ederek Valilik makamını geri aldı. Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine bağlı iş makinelerine sahalardan çıkın talimatı verildi. Bu iş makineleri kışlaların önlerinde günlerce sürecek bir nöbet bekleyecek ve engel teşkil edeceklerdi.

İLK GÖZALTILAR

Türkiye’de darbe girişimine yönelik ilk gözaltılar saat 01,16’da Sakarya’da gerçekleşti. Silahları ellerinden alınan askerler yakalanarak Yenikent Polis Merkezine götürüldü. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş makamının camından vatandaşlara seslenerek emanetin geri alındığını açıkladı. Darbeye teşebbüs eden asker kılığında ki FETÖ’cü hainler teker teker yakalanmaya başladı. Sakarya Garnizonuna sığınan cuntanın başı olan Albay’ı almak için polis özel harekât Çark Caddesinde ki lojmanların olduğu bölgeye geldi. Bu sırada tugayın su ve elektrikleri kesilmişti. Sakarya Tugayının önünde toplanan vatandaşlar oldukça gergindi. Milletvekilleri ve belediye başkanları burada toplanan kalabalığı sakinleştirmek için bölgeye geldi. Kent Meydanında toplanan vatandaş sayısı on binleri bulmuştu. Sakarya sokaktaydı ve darbe nöbeti tutuyordu.

DARBECİ ALBAY GÖZALTINA ALINDI

Sakarya Tugayının önü daha da hareketlendi. Kapının önüne çekilen iş makinelerinin üstüne çıkan vatandaşlar askerden darbeci albayı polise teslim etmelerini istedi. Kısa süre sonra darbeci albay gözaltına alındı. Sabah ile birlikte Orhan Cami ve Kent Meydanında vatandaşlar toplu halde namaz kıldı. Sakarya’da tehlike atlatılmıştı ama Türkiye’den vahim haberler geliyordu. Sakarya Kent Meydanında halen binlerce vatandaş vardı. Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı konuşma yaparak darbe nöbetinin başladığını ilan etti. En uzun gece sona ermişti ama, darbe nöbetleri henüz yeni başlayacaktı.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/haber/7483399/15-temmuz-gecesi-sakaryada-neler-oldu