Gerçek vaka sayısını açıkladılar!

Koronavirüs ( Kovid-19) gezegenimizin ortak gündemi olmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan virüs 4 milyondan fazla insanı öldürdü.

Son dönemde Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı ile boğuşan dünyada vaka sayıları artış trendinde. Buna bağlı olarak pek çok ülke gevşettiği kısıtlamaları geri getirmeye hazırlanıyor.

Virüs yaklaşık 2 yıldır bilim dünyasının da bir numaralı maddesi. Kovid-19 ile ilgili yüzlerce bilimsel araştırma yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

VAKA SAYILARINI MERCEK ALTINA ALDILAR

Bu araştırmalar sayesinde virüs ile ilgili her geçen gün yeni bir şey öğreniyor. O araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Bilim insanları bu sefer vaka sayılarını mercek altına aldı.

Resmi rakamlara göre virüs 180 milyondan fazla insana bulaştı. Ancak vakaların resmi rakamlardan kat kat fazla olabileceğini gözler önüne seren bir bilimsel araştırmaya imza atıldı.

CNN International'da yer alan habere göre, Endonezya başkenti Jakarta'da yapılan araştırma ile gerçek vaka sayısının resmi rakama kıyasla 12 kat daha fazla olabileceği sonucuna ulaşıldı.

Çalışma kapsamında 15-31 Mart tarihleri ​​arasında şehir genelinde yaklaşık 5 bin kişinin kanında koronavirüs antikorları test edildi. Sonuçlar nüfusun yüzde 44.5'inin antikora sahip olduğunu ortaya koydu.

Başka bir deyişle, söz konusu araştırma ile kentte yaşayan neredeyse her 2 kişiden 1'inin koronavirüs geçirip atlattığı belirlendi. Zira hükümet rakamlarına göre Jakarta'nın nüfusu yaklaşık 10,6 milyon. Araştırmacılara göre, 31 Mart'a kadar başkentte 4,7 milyon kadar insan enfekte olmuş olabilir.

Uzmanlar pek çok kişinin asomptematik vakalar olduğunun altını çiziyor. Bu kişilerin virüse yakalandığının farkında olmadığının altını çizen uzmanlar dünya genelindeki vaka sayısının resmi rakamların kat kat üzerinde olabileceğinin altını çiziyor.

ÖLÜ SAYISI BİR GECEDE 2.5 KAT ARTTI

Öte yandan pek çok ülkede Kovid-19'a bağlı ölü sayıları gerçeği yansıtmıyor tartışmaları sürüyor. Peru ve Meksika, Kovid-19 ile ilgili bir itirafta bulunmuş ve virüse bağlı ölümlerde eksik sayım yaptığını kabul etmişti.

Perulu uzmanlar, resmi istatistiklerde gerçek ölüm sayısının eksik sayıldığı konusunda uyardıktan sonra, yetkililer ölü sayısını 69 bin 342'den 180 bin 764'e revize etmişti.

Başka bir deyişle gelen uyarılar sonrası ülkedeki Kovid-19'a bağlı ölüm sayısı bir gecede 2,5 kat arttı. Bu artış ülkenin koronavirüs tablosundaki yerini de değiştirdi.

Meksika Sağlık Bakanlığı yetkililerinin son 1 yılı göz önünde bulundurarak yaptığı çalışmalar sonucunda, salgın kaynaklı ölü sayısının açıklanandan 4 bin 272 fazla olduğu belirtildi.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Koronavirüs bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/haber/7485690/gercek-vaka-sayisini-acikladilar