Uzun ince bir yoldayım

İsmail Müftüoğlu
İsmail Müftüoğlu

Günlerden beri devam edegelen orman yangınları bizi ziyadesiyle üzmektedir. Mağdur olan vatandaşlarımıza canı gönülden geçmiş olsun dileklerimizi arz ederken, ölenlere de Allah’tan rahmet diliyoruz. Hükümetin açılan tüm yaralara en kısa zamanda deva olacak tedbirleri derhal almasını arzulamaktayız. Üzücü olayları dillendirmek elbette zordur. Onun için biz de bu kadarı ile yetiniyoruz.

*

Hayat çeşitli yollarla donatılmıştır. Kimi iyi, kimi kötü… Bazı yollar selamete ulaştırır, bazı yollar da insana geçit vermez, çit olur. Yollar dikkate alındığında nereye varacağı bilinir. Ama hemen belirtelim ki; yollara rehbersiz gidilmez. Zira yollar dolaşık, karanlık, ışık gerektirir. “Aklına güvenme ey koca aşık / İnsan beşer, elbet şaşar” demişler. Ama yolun doğrusuna yönelen insanın kimseye ihtiyacı olmaz, salimen hedefine ulaşır.

                Sağda solda güçlü gösterilen adımlarla dolaşmaktansa, doğru yolda sekerek yürümek daha iyidir derler. Ayrıca; “Bir sonraki neslin geleceği yolu, bir önceki nesiller yapar. Ecdat yolu düzenlerken her türlü yol çökmesini düşünerek, ona göre yol yapmıştır. Zira dağ ne kadar yüce olursa olsun, yol onun üzerinden aşar.”

Demek ki yol için elbette zahmet gerekir. Durmak suretiyle yol bitmez. Onun için yola revan olmak gerekir. Az da olsa yürümek, düşünmek, eninde sonunda insanı hedefine ulaştırır. Çünkü sadece yatmak atalete, hareket ise berekete vesiledir. Yol yorucu görünse de, azim onun salimen bitmesine nedendir.

Yolun tamamlanması için erken kalkıp, çalışmak gerekir. Geç hareket edilirse yorgunluk hüküm sürmeye başlar. O zaman da hedefe ulaşmada zorluk çekilir. Zira yol uzun ince bir yoldur, aşılması kolay değildir. Hayatımız da uzun ince bir yoldur. Gece gündüz gitmekteyiz ve ömrü tüketmekteyiz.

Siyasette, bürokrasi de uzun ince bir yoldur. Onu aşmak için sabır gerektirir, aceleye gelmez. Dikkat edilmezse insan uçuruma yuvarlanır. Böylece tüm emekler boşa gider. Onun için her meselede olduğu gibi, siyasette, bürokrasi de temkin gerektirir. Yoldaki trafik işaretlerine göre hız yapılırsa yollar biter, hedefe varılır. Onun için arabanın yeni şoförünün de ehliyetli ve dikkatli olması gerekir.

Aşık Veysel der ki; “İnsanlar yol için taktı kanatları / Yokuş belli değil, düz belli değil.” Pir Sultan Abdal da der ki; “Dostum beni ısmarlamış, gel diye / Gideceğim ama yol bozuk bozuk.”

Ülkemizin siyasetini bu cümleler, beyitler ne kadar da güzel anlatmaktadır. Bozuk yollarda dolaşmanın gereği yok. Doğru yolda yürümek için iyiyi görmek lazımdır. Aldatıcı yollara kanmamak, siyasi söylemlere aldanmamak gerekir. Yoksa sahili selamet yerine, felaketlere sürüklenmek kader olur.

Bu güne kadar herkes doğru yolda olduğunu söyleye gelir ama yürüdükleri yolun çıkmaz olduğunun farkında değildir. Onun için de her türlü yorgunluğa muhatap olur.

Faruk Nafiz Çamlıbel der ki; “Gurbet ademden kara, hasret ölümden acı / Ne zaman bitecek bu yollar arabacı.” Her ne kadar Süleyman Demirel “Yollar yürümekle aşınmaz” dediyse de, aklı kullanmadan yolda yürüyenler için bu söz geçerli olabilir. Ancak aklı yerinde olanlar için son derece yorucudur.

Bütün bunlara rağmen, idealist insanlar bütün tahditlere, tehditlere iltifat etmeden mutlaka yola revan olmalı, eski yollarda zaman kaybetmeden, otobanlara ulaşmalıdır. Eski yolları kapatmak, yeni yol arayanlarla kucaklaşmak gerekir. Ülkemizin selameti ancak bununla kaimdir. Herkes bu uzun ve ince yolu aşmak için gayret etmeli ve gece-gündüz demeden hedefe ulaşmaya çalışmalıdır. Gördüğümüz kadarıyla siyasi yollar bozuktur. Onun için yola çıkanlar var, siz nerdesiniz?

Sonuç olarak Tevfik Fikret beyan eder ki; “Vaktiyle baban kimseye minnet mi ederdi / Yok, kalmadı, hâşâ sana zillet pederinden / Dünyada şereftir yaşatan milleti, ferdi / Silkin, şu mezellet tozu uçsun üzerinden / İnsanlığı pâ-mâl eden alçaklığı yık, ez / Billâh yaşamak, yerde sürünmeye değmez.”

Rahman ve Rahim,

Kadir ve Muktedir,

Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.

 “Ya Rabbi bu haftayı bize hayırlı ve bereketli kıl. Hayırlara yakın, şerlere uzak eyle.”                      Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Cağaloğlu – 02.08.2021

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, İsmail Müftüoğlu tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/7553786/ismail-muftuoglu/uzun-ince-bir-yoldayim