Birinci Meclis Ruhu

Cihan Kolip
Cihan Kolip

Siyasetin tükendiği, kurumların çürüdüğü, umutların yok olduğu, hepimizin morallerinin yerlerde süründüğü kötü bir dönemden geçiyoruz.

Hangi statüde ve amaçta olduğu belli olmayan milyonlarca mülteci veya sığınmacı akınına uğratıldığı,

Sadece 2021 yılında plansızlık ve öngörüsüzlük nedeniyle yangınlarla yaklaşık 180 bin hektar ormanlık alanın yok olduğu,

Hatalı imar planları, rant ve çıkar ilişkileri nedeniyle ilçelerin ve kasabaların sel ile tarihten silindiği,

Son 60 yılda 70 adet doğal gölün kuruduğu,

TEMA verilerine göre sadece kaz dağlarında 195 bin ağacın katledildiği,

işsizliğin rekorlar kırdığı,

yoksulluğun en yüksek seviyelere çıktığı,

tarım ve hayvancılıkta tamamen dışa bağımlı olduğu,

sadece Z kuşağı değil, toplum olarak gelecekle ilgili hayallerimizin olamadığı veya yok olduğu bir Türkiye’de yaşıyoruz.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi Prof. veya hukukçu kılığına bürünmüş sözde aydınları ile Türk milletinin uyutulmaya çalışıldığı bir ortamda bütün olumsuzluklarda veya yanlış giden her işte dış güçleri aramaya gerek yok, kendimizi yok etmek için biz bize yeteriz.

Yukarıda bazılarını sıraladığımız problemlere, yanlış politikaların, vizyonsuzluğun, adaletsizliğin, liyakatsiz kadrolaşmaların, anlamsız çekişmeler ve menfaat ilişkileri nedeniyle 105 adet siyasi partinin kurulduğu, Türkiye’deki tükenmiş siyasetin neden olduğunu düşünüyorum.

Psikiyatride ruhsal sorunların tedavisinde en önemli aşamanın öncelikle kendimizdeki hastalığı veya ruhsal sorunu kabul etmemiz gerekiyorsa, siyasi partilerde ilk önce hastalıklarını kabul etmeli, aynaya bakmalıdır.

Böylesi kritik dönemlerde bütün milletvekillerini ve yüce milletimizi sağduyuya davet ediyor, TBMM çatısı altında tek bir partiymiş gibi birinci meclis ruhu ve Kuvayi Milliye inancıyla çözüm üretmelerini diliyorum.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Cihan Kolip tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/7614499/cihan-kolip/birinci-meclis-ruhu