Kader değil ihmal

Cihan Kolip
Cihan Kolip

17 Ağustos 1999’da Marmara Bölgesi’nde ve özelliklede Adapazarı’nda tarihinin en büyük felaketi yaşandı.

O günden sonra üniversiteler başta olmak üzere ulusal medyada Kuzey Anadolu Fay hattıyla ilgili yüzlerce program yapıldı. Şehri yönetenler hariç sokaktaki her insan fayla ilgili bir şeyi çok iyi öğrendi.

“Bu fay her 30 yılda bir kırılacak.”

Deprem sonrası yapılan çalışmalarda yaklaşık 10 bin adet çok katlı binanın deprem yönetmenliğine uygun olmadığı tespit edilip kamuoyuyla paylaşılmıştı.

2018 imar affıyla birlikte yaklaşık 10 milyon başvuruyla birlikte ülke genelinde birçok binaya yeni katlar çıkıldığı, zemin kattaki daire duvarlarının kırılarak dükkanlara dönüştürüldüğü görüldü.

Bu bilgiler ışığında, uygunsuz yapı stoğu açısından Adapazarı’nın 1999’dan çok daha fazla geriye gittiği görülmektedir.

1999 felaketinin üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, depreme yönelik kentsel dönüşümle ilgili hiçbir proje faaliyete geçirilemedi, tek bir çivi dahi çakılmadı.

2019 belediye seçimlerinden bugüne, 5-6 ay sonra üç yılını doldurup dördüncü yılına girecek olan Büyükşehir Belediye başkanının depremle ilgili ne yaptığını halkıyla paylaşmasını rica ediyorum.

Depreme yönelik faaliyetler kapsamında, belediye ve AFAD bünyesinde enkaz altındaki vatandaşlarımızı çıkarmak amacıyla ilk yardım ekipleri oluşturulduğunu duyuyoruz.

Fakat bu ekiplerin deprem sırasında kendi ailelerini enkazdan çıkarmaya gideceğinin hesaba katılmadığını düşünüyorum.

Çok ilginç diğer husus ise şehrin dinamikleri ve paydaşları tarafından depreme yönelik kentsel dönüşüm projelerinin 22 yılda neden yapılmadığının, 2019 yılından bugüne kadar ne yapıldığının yüksek sesle neden sorgulanmadığını çok merak ediyorum. Ya paydaşlarda hesap sorma, denetleme görevlerini ihmal ediyorlar ya da deprem anında Afgan ordusu gibi tek kurşun atmadan şehrimizi terk mi edecekler?

Biz Sakarya’yı çok seviyoruz, şehrimizi de terk etmeyeceğiz. Kimseyle de menfaat ilişkimiz olmadığı için Büyükşehir Belediye başkanına sizin soramadıklarınızı soruyorum;

1) Her an 7 şiddetinin üzerinde bir depremle yerle bir olacağına kesin gözüyle bakılan şehrimizde, 30 aydır depreme yönelik kentsel dönüşümle ilgili ne yaptınız?

Neden tek bir çivi dahi çakmadınız?

2) Vatandaşı enkazdan çıkarmak yerine, enkaz altında kalmasını önlemek için 30 aydır ne yaptınız?

3) Sakarya halkı çiçek evi, süt evi, bal evi, et evi, yumurta evi açmanız için size oy vermedi‼️

Başına yıkılan betonların mezarı olmaması için oy verdi‼️ 30 Büyükşehirden biri olarak, hizmet çıtasını neden bu kadar düşürdünüz?

Son olarak, yanlış kişilerden oluşturulan ilk yardım ekibi için bir önerim olacak ...

Bu ekipleri, aileleri bu şehirde olmayan kişilerden oluşturun. Bunun için en uygun kurum askeriyedir.

Bir daha benzer acıları yaşamamak için akıl ve bilimin önderliğinde gerekli düzenlemeleri yapın, MOLOZLARIN altında kalmak KADER değil en büyük İHMAL’dir...

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Cihan Kolip tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/7645105/cihan-kolip/kader-degil-ihmal