Fındık Hakkında Bir Komplo Teorisi: Fındık oyunları

Mehmet Tarakçı
Mehmet Tarakçı

Rahmetli Erbakan'ın Sözü:" Bu fındık Yahudi malı olsa; eczanede gramla satılır."

Fındık bu ülkenin en önemli ürünlerinden biridir ve en önemli ihracat kalemidir. Gıda ve diğer bazı sanayi alanlarında kullanılır. Hem yan ürünleri vardır hem de bakım ve toplanma süreçlerinde insanlara işgücü üretir. Ayrıca bir orman ürünü olması dolayısıyla havaya, suya katkısı vardır. Elbette ilaç ve suni gübre kullanımı dolayısıyla bir kısım zararları olduğu söylenebilir ama yararlarının ve Türk ekonomisine katkısının çok daha fazla olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Fındığın içeriğine gelince tam da Merhum Erbakan’ı haklı çıkarır cinsinden: Diyet lifi: 9.7 g, Protein: 15 g, Yağ: 60.75 g, Karbonhidratlar: 16.70 mg, Kalsiyum: 114.0 mg,
Demir: 4.70 mg, Vitamin: B6 0.563 mg, E Vitamini: 15.03 mg, K Vitamini: 14.2 mcg,
Bakır: 1.725 mg, Magnezyum: 163.00 mg, Manganez: 6.175 mg, Fosfor: 290.00 mg,
Potasyum: 680.00 mg, Selenyum: 2.4 mcg, Çinko: 2.45 mg. İçeriğe bakıldığında tam da her derde deva cinsinden, tabii ki yerseniz.

Her şey devletin yani o günkü hükümetin fındığın FİSKOBİRLİK vasıtasıyla alımını durdurması ve işi serbest piyasaya bırakmasıyla başladı. Gerçi sonrasında gelen baskılarla ve tepkilerle geri adım atsa da çok geçerli bir çözüm üretilmedi ve bir bakıma iş sürüncemede bırakıldı.

Bu duruma yakın zamanlı olarak fındık söküm desteği adı altında uluslararası finansal kaynaklı olduğu söylenen bir kampanya başlatıldı ancak bu konu halk bazında pek karşılık bulmadı. İşin ilginç yanı ise aynı zamanlarda komşu bazı ülkelere fındık dikim desteği verilmesi idi.  Ancak küresel sermaye kaynaklı güçlerin bu işin peşini bırakmaları beklenemezdi ve çoğu zaman düşük taban fiyatları verildi ve onu da çok fazla uygulamadılar. Fındık piyasada çok daha ucuz fiyatlarla işlem gördü. Çoğu zaman fındığı hemen piyasaya sürmeyin, beklerseniz daha iyi fiyata satarsınız şeklinde yol gösterdiler(!) ama bu da pek işe yaramadı. Üstelik piyasa bir bakıma yabancı kaynaklı bir şirketin hegemonyasına terk edildi. Malum şirket (hukuki bir durum olmaması adına ismini zikretmiyorum) Türkiye’de konuşlandı ve en ücra köşelere ulaşarak ve Türk çalışanları ile birlikte çalışmalara başladı. Onlara göre şirketin amacı fındığın kalitesini ve çiftçinin kazanımlarını artırmaktı. Ancak şu ana kadar bu yönde bir gelişme olmadı.

Bir başka yakın zamanlı durum ise fındıklara musallat olan Amerikan kelebeği denen böcek idi. Öyle ki yıllar geçtikçe bir afet halini aldı ve önü alınamaz hale geldi. Böyle bir durumu bireysel tedbirlerle önlemek isteyenler başarılı olamadı, zaten olamazdı da. Böyle bir afetin ancak topyekûn bir mücadeleyi gerektirdiği açıktır yani devletin buna öncülük etmesi gerekir. Kaldı ki bu ürün devletin önemli gelir kaynaklarından biridir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir, bu kelebeğin çıkışı hakkında yukarıdan bazı vasıtalarla atıldığı ve başta belirttiğimiz senaryonun bir parçası olduğu söyleniyor. Bu söylentinin de araştırmaya değer olduğunu söylememiz gerekir.

Yani teori şöyle eskiden beri tarımımızın gözdesi olan fındık konusunda asla bizim yönetimimize verilmedi. Eski başbakanlardan biri her sene başını ağrıttığından belki -sökün şu fındıkları da yerine elma dikin- derdi. Ancak tamamen de istedikleri gibi yönetemedikleri için Türk fındığını bitirmeye karar verdiler ve şimdi yazdıkları senaryoyu bir bir uyguluyorlar. Bazı şeyler ters gidince de yeni senaryolar oluşturuyorlar. Bu konuda bizim iç siyasetimizin zaaflarından yararlanıyorlar. Belki bu durumun bir istisnası Merhum Erbakan hükümeti döneminde yaşandı ve dolar bazında o güne kadarki en yüksek fiyatlar verildi ve bu fındık bizimse fiyatını da biz belirleriz denildi. Belki mevcut hükümet de başlangıçta biraz doğruları yapsa da pek direnemedi. Bu konuda bir araştırma yapılması elzemdir ve konunun sürüncemede bırakılması veya ihmal edilmesi asla düşünülemez yoksa…

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Mehmet Tarakçı tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/7798672/mehmet-tarakci/findik-hakkinda-bir-komplo-teorisi-findik-oyunlari