Büyükşehir’in SGM’leri

Olgun Sert
Olgun Sert

     Geçmiş dönem Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sn. Zeki Toçoğlu’nun önemli ve örnek seviyede gösterilen Sosyal Gelişim Merkezleri projesi vardı. Şehrin sosyal gelişimine önemli katkılar sağlayacağı öngörüsüyle Sakarya Merkezinde ve bazı ilçelerde Sosyal Gelişim Merkezleri kurulmuş ve faaliyete geçirilerek yaygınlaştırılmıştı.

     Bu proje ile engellilerin, yaşlıların, çocukların, kadınların, gençlerin ve ailelerin yararlanacağı düzeyde derslikler, spor salonları, eğitim alanları, seminer ve hatta konferans salonları faaliyete geçirilmiş; bu hizmetleri verecek idari, teknik ve eğitim personellerinin istihdamları yapılmış, tam maliyetini bilmesek de milyonlarca Türk Lirası para harcanmıştı.

      Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Zeki Toçoğlu döneminde faaliyete geçirilen bu Sosyal Gelişim Merkezlerinden artık ses seda çıkmıyor. Covid 19 nedeniyle ilan edilen Pandemi gerekçesi ile eğitim ve sosyal gelişim faaliyetlerine ara verildiğini düşündüğümüz bu merkezlerde onlarca personel amiyane tabirle oturduğu yerden ve hiçbir katkı vermeden her ay maaşlarını alıyorlar. Hem de Büyükşehir Belediyesinin çok yüksek seviyedeki borçluluğuna rağmen maaşlarını tıkır tıkır alıyorlar.

      Covid 19 aşısının geliştirilmesi ve ülkemizdeki aşılanan vatandaşların sayılarının hızla artması nedeniyle en kritik sektörlerde ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bütün okullarda normal yüz yüze eğitimlere başlanılmasına rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem Yüce Sosyal Gelişim Merkezlerinin faaliyete geçirilmesi konusuna yaklaşık üç yıllık araya rağmen sanırım yeterli ilgiyi göstermedi.

     Sosyal Gelişim Merkezlerinin atıl halde bırakılması, sadece istihdam edilen onlarca personel için maaş alma merkezi haline getirilmesine ilave olarak yine tuhaf karşılanan bazı faaliyetleri de görmeye başladık. Bu faaliyetlerin başında Sosyal Gelişim Merkezlerinin faaliyette olmamasına rağmen içerilerine mini market görünümünde “ Sosyal Market” adıyla marketler açılmaya başlandığını basından takip ediyoruz.

       Bu marketlerin bazıları Büyükşehir Belediyesine bağlı şirket olan Belpaş tarafından değişik merkezlerde ve ciddi paralar harcanarak yüksek kuruluş maliyetleri ile açılmaya başlandı. Açılan bu marketlerin işletilmesi için yeni personel alımları, başlarına sorumlu verilmesi, onların başına da müdür atanması gibi maliyetlerin yanında işletme maliyetlerini de ilave edersek ne kadar gerekli veya rantabl olduğu tartışılır hale gelmektedir.

       Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem Yüce’nin şehrin önemli bölgelerinde boy boy bilinçaltı reklam resimlerini görüyoruz. Göreve başladığından itibaren en önemli faaliyeti kendi kadrosunu kurma faaliyetleriydi. Kendi kadrosunu tam anlamıyla kurabildi mi bilemeyiz ama kurduğu Sakarya Tarım A.Ş. ve Sakarya Fidan A.Ş. gibi şirketlerin faaliyetleri, kar ve zarar durumları ile buralardaki personel istihdamının sayısını ve nereden geldiklerini dahi bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var; o da Sakarya Büyükşehir Belediyesinin çok büyük oranda borcunun olduğu ve bu borcu çevirmenin gittikçe zorlaştığı konusudur.

      Bu gidişatın sonu ne olacak bilinmez ama Sn. Ekrem Yüce’nin halkın gerçek ihtiyaçlarını hatırlama ve o yönde icraatlar yapma zamanı geçip gidiyor gibi; bakalım zaman neyi gösterecek. Zaman her şeyin göstergesidir.  

Dipnot: Yenihaber gazetesi yerel yazılı medyada benim ilk göz ağrımdır. Yenihaber gazetesinde ilk köşe yazımı 19.03.2007 tarihinde yazmaya başlamıştım. Beni tanıyanlar bilir; kimseyle bir derdim yok. Objektif olarak yerel ve ulusal konularda Yenihaber okurlarıyla nasipse beraber olacağım. Saygılarımla.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Olgun Sert tarafından kaleme alındı
https://www.sakaryayenihaber.com/makale/7813424/olgun-sert/buyuksehirin-sgmleri