Vali Kaldırım'dan Muhtarlar Günü mesajı

İşte Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın 19 Ekim Muhtarlar Günü ile ilgili yayınladığı mesaj:

Doğrudan demokrasinin en iyi şekilde temsil edildiği, köklü, halka en yakın, tarihi derinliğiyle birlikte çok iyi bir şekilde kurumsallaşmış olan muhtarlık müessesi, kamu kurum ve kuruşlarımızla yakın bir işbirliği içerisinde etkin ve verimli çalışarak kamu ile vatandaşlarımız arasında önemli bir bağ oluşturmakta ve halkımızın sorunlarının çözümünde büyük rol oynayarak kamu ve yerel yönetimlerin etkin bir şekilde hizmet sağlamasında önemli bir sorumluluk üstlenmektedirler.

Hem geleneksel hem de günümüz kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından biri olarak herkes tarafından kabul görmüş, saygı duyulan Muhtarlarımız; yönetime katılımcılığı kolaylaştıran, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, sorunlarını ve beklentilerini yetkili makamlara anında ileten, takibini yaparak çözüm üreten bir rol ve sorumluluk üstlenmektedirler.

Muhtar halka en yakın seçilmiş yönetim birimidir, devletin halkla en sıcak temas noktasıdır, devletin güler yüzü ve şefkat elidir. Bu önemli misyonları ve fonksiyonları nedeniyle muhtarlarımız zamanla daha da ön plana çıkmış ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kendilerini bizzat en üst düzeyde kabulleriyle her kademede daha çok saygı gören ve talepleri daha özenle değerlendirilen kişiler olmuşlardır.

Cumhuriyet tarihimiz boyunca ve özellikle son dönemde Muhtarlarımız için sağlanan birçok iyileştirmenin yanı sıra, özellikle 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak ilan edilmesi, aslında muhtarlarımız nezdinde milletimize, demokrasiye, yerel değer ve dokulara, özellikle de en ücra köşede yaşayan garip gurebaya, yetime, öksüze ve sesini duyurmak isteyen her vatandaşımıza, devletimizin ne kadar büyük önem atfettiğinin en önemli göstergesidir. Bu aynı zamanda milleti, vatandaşı merkeze almanın en somut ifadesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle İlimizde yakın işbirliği halinde el ele, omuz omuza görev yaptığımız, aziz vatandaşlarımıza birlikte hizmet ürettiğimiz tüm mahalle muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü”nü tebrik eder, çalışmalarında üstün başarılar dilerim.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/haber/7995841/vali-kaldirimdan-muhtarlar-gunu-mesaji