Yavuz: “Vatandaş Ak Parti’ye güveniyor”

“TABANDA KAYMA YOK

Yapılan anketlerin AK Parti’nin seçmeninde kaymanın olmadığını gösterdiğini söyleyen Yavuz, “Almanya’da benzin için başka ülkelere girmeye başladılar. Enflasyondan her yer allak bullak olmuş. Bakın Toyota ‘çip yok’ diye üretimini durdurdu. Sadece Türkiye’de oynanan bir oyun değil bunlar. ‘Kovid-19 laboratuvarda mı üretildi?’ bu tartışılıyor. Bu sıkıntılar sadece ülkemizde değil, dünya üzerinde yaşanan sıkıntılar. Vatandaşımız bunun görüyor. Bu süreci aşabilecek, üstesinden gelecek tek partinin AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan olduğunu da biliyor. O nedenle vatandaş tercihini yine AK Parti’den yana kullanacaktır” dedi.

 “BELEDİYE İMKANLARI İLE ZOR”

Hafif raylı sistemin Sakarya’nın ihtiyacı olduğunu ancak bunun belediye imkanları ile yapılmasının mümkün görülmediğini ileri süren Yavuz, “Ulaştırma Bakanımız bu konuya sıcak bakıyor. Büyükşehir belediyemizin hazırlayacağı proje ile bakanlık nezdinde bu projenin en kısa zamanda hayata geçirileceğine inanıyorum. Hafif raylı sistemin en kolay uygulanabileceği ve en gerekli yerde; eski stat arazisine kurulan Millet Bahçesi’nden, yeri yerleşim alanı Karaman, Camili ve Camili üzerinden Alandüzü’nde temeli atılan bin yataklı şehir hastanemizdir. Hastanenin hizmete girmesiyle raylı sistem büyük ihtiyaç olacaktır” şeklinde konuştu.

 SAĞLIK KAMPUSÜ

 Bin yataklı şehir hastanesinin 2023 yılında hizmete açmaya kararlı olduklarının da altını çizen Yavuz, “100 Yataklı Acil Durum Hastanemiz de yılbaşında hizmete girecek. Burada Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın büyük emeği var. Orman Bölge Müdürlüğü’nün tamamının başka bir yere alınması konusu gündemde. O bölge bilmediğimiz bir sıkıntı çıkmaz ise İl Sağlık Müdürlüğünü de buraya taşıyıp, burasını Eğitim Araştırma Hastanesi ile birlikte bir sağlık kampüsü yapabiliriz” ifadelerine yer verdi.

 “HAYATIMIN SONUNA KADAR”

 Milletvekilliğinde 3 dönem kuralına takılanlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Yavuz, “3 dönemdir milletvekili olanların tekrar aday olup olmamasıyla ilgili karar MKYK’nındır. Ama  Tayyip beyin beni bırakacağını da düşünmüyorum. Belediye başkanlığına ilişkin ise en küçük bir hedefim yok. Bizler vazgeçilmez değiliz. Siyaset yapar hiçbir arkadaşımız vazgeçilmez değil. Bu bir bayrak yarışı. Vakti gelince yeni arkadaşlarımıza o bayrağı devrederken huzur içinde devrederiz ve deriz ki, ‘bundan sonra da bulunduğumuz yerde var gücümüzle senin yanında olacağız.’ Hayatımın sonuna kadar Recep Tayyip Erdoğan’ın çizgisinde olacağım. Bunun bir dava olduğuna ve Recep Tayyip Erdoğan’ın bu davanın gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden biri olduğuna inanıyorum” dedi.

“VATANDAŞ BİZE GÜVENİYOR”

Meclis tatil olur olmaz Sakarya’ya geldiklerini ve sahaya indiklerini söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, “Sabah 09.00’dan gece 12.00’ye kadar programlar yaptık. Birçok ilçeye gittim. Serdivan, Adapazarı, Erenler, Arifiye, Geyve, Sapanca, Kaynarca ve Karasu’ya ziyaretlerim oldu. Bunların her biriyle ilgili uzun uzun notlar aldım. Diğer arkadaşlar da diğer ilçelere gittiler. Burada amaç görüntü vermek değildi. Sadece Sapanca’da muhtarlarla 3,5 saat oturdum. Gittiğim her yerde ‘siz sorun, taleplerinizi dile getirin’ dedim. Pahalılıktan yana, enflasyondan, döviz kurlarından yana bir eleştiri var. Özellikle tarım kesiminin mazot, gübre, zirai ilaçlardan yana sorunları var. Ama vatandaş bir yandan da yapılanları görüyor. Vatandaş bize güveniyor, bu sorunların üstesinden gelebileceğimize inanıyor” şeklinde konuştu.

 “ÖZEL BİR OYUN VAR”

 Yapılan anketlerin AK Parti’nin seçmeninde kaymanın olmadığını gösterdiğini söyleyen Yavuz, “Almanya’da benzin için başka ülkelere girmeye başladılar. Bidonla başka ülkelerden benzin taşımaya başladılar. Yüzde 200’lere 300’lere varan artışlar var. Enflasyondan her yer allak bullak olmuş. Piyasalar da öyle. Bakın Toyota ‘çip yok’ diye üretimini durdurdu. Çin diyor ki ‘ben üretmeyeceğim’ Sadece Türkiye’de oynanan bir oyun değil bunlar. ‘Kovid-19 laboratuvarda mı üretildi?’ bu tartışılıyor. Türkiye üzerinde de oynanan özel bir oyun var. Bunun özelliği Müslüman ülkesi olması. Osmanlı bakiyesi olan bir ülkenin kendi ayakları üzerinde durması, dünyayı rahatsız etmiştir” dedi.

 “DEF OLSUN GİTSİNLER”

 5-10 büyükelçi toplanıp açıklama yapmasını da eleştiren Yavuz; “Bu dünyanın hiçbir yerinde olmuş bir şey değildir. Senin ülkendeki misafirler, sana baş kaldırıyor. Tayyip bey açıklama yapıyor ‘bunlara bakmak zorunda değiliz’ diye. Bunun anlamı ‘def olsunlar gitsinler’ demektir. Burada muhalefetin devletine sahip çıkması gerekirdir. Bizim muhalefetin ‘Tayyip bey kötüyse bizim kötümüz. Sen kim oluyorsun’ demesi lazımdı. Yapmadılar bunu. IMF bütün büyüme tahminlerine aşağıya revize etti, Türkiye’yi yukarıya revize etti. Yüzde 5.8’den yüzde 9’a çıktı. Amerika’yı, Avrupa’yı düşürdü ama bizi yükseltti. IMF yaptı bunu. Türkiye büyüyen bir ülke. Bunu kimse göz ardı etmesin. Bu büyümede dış güçleri rahatsız ediyor” şeklinde konuştu.

 “KİMSE KEN DİNİ KANDIRMASIN”

İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan’ın Ekrem Yüce ve kendisi hakkındaki ‘AK Parti’yi çıkardığınızda muhtar adayı olsalar seçilemezler’ söylemi hakkında konuşan Yavuz, “Ben kendi adıma söylüyorum seçilemem. Doğru söylemiş. Milletvekilliğine adaylığımı koyayım gereken oyun yüzde birini alamam. Semerciler Mahallesi’nde muhtar adayı olayım seçilemem bu çok net. Peki, o seçileceğini mi düşünüyor? Kimse kendini kandırmasın” diye konuştu.

 “AK PARTİ’NİN GÜCÜ”

“Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin gücü olmasa, bu partide siyaset yapmış olan kimse kendi başına ne belediye başkanı, ne milletvekili seçilebilir” diyen Yavuz; “Ben bunu kendi arkadaşlarımıza da söylüyorum. Tayyip Bey’in ve AK Parti’nin gücü olmasın bizi kimse milletvekili yapmaz bunu her yerde söylerim. Bu partiden ayrılan çok isimler gördük kendi köylerinde bile seçilemediler. Bazen seçilenler oluyor o da tepki oyları sayesinde oluyor. Engin Özkoç’ da bugün milletvekiliyse partinin kemikleşmiş yüzde 10 oyu sayesindedir” ifadelerini kullandı.

 AFA KÜLTÜR MERKEZİ

Atatürk Spor Salonu karşısında yıkılan AFA Kültür Merkezi’nin mutlaka şehre yeniden kazandırılması gerektiğini söyleyen Yavuz, “Oraya el atmamız gerekiyor. Unutulmaması gereken bir yer. Büyükşehir Belediye Başkanımızın mutlaka gündemindedir. Bizde bu işin takipçisi olacağız. Bu şehrin bu tür kültür merkezlerine ihtiyacı var” dedi.

 “BELEDİYE İMKANLARI İLE ZOR”

Belediye imkanları ile hafi raylı sistemin Sakarya’ya kazandırılmasının çok olası gözükmediğinin altını çizen Yavuz, “İçinde bulunduğumuz şartlarda bakanlığında Büyükşehir belediyemizin hafif raylı sistem için o kaynağı üretmesi pek mümkün değil. Ama bu hafif raylı sistemin bu şehre kazandırılmayacağı anlamına gelmez. Ulaştırma Bakanımız bu konuya sıcak bakıyor. Büyükşehir belediyemizin hazırlayacağı proje ile bakanlık nezdinde bu projenin en kısa zamanda hayata geçirileceğine inanıyorum” dedi.

 “CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Hafif raylı sistemin bin yataklı şehir hastanesinin hizmete girmesi ile daha çok ihtiyaç duyulacağının altını çizen Yavuz, “Eski stat arazisine kurulan Millet Bahçesi’nden, yeri yerleşim alanı Karaman, Korucuk ve Camili bölgesine hafif raylı sistemin rahat bir şekilde yapılacağını düşünüyorum. Buradan da Alandüzü’nde temeli atılan bin yataklı şehir hastanemize bir hat çekilir. Böylece hafif raylı sistem ile bu bölge cazibe merkezi haline getirilebilir” şeklinde konuştu.

 “2023’TE HİZMETE GİRECEK”

Bin yataklı hastane deyip geçilmemesi gerektiğini de ileri süren Yavuz, “Bu hastane 60 dönüm arazi üzerine yapılıyor. 284 bin metrekare kapalı alanı var. Bu hastaneyle; Yenikent ve Korucuk gibi 12 tane hastaneye kavuşuyoruz demektir. Kocaeli’ne göre geç kalmış görünebiliriz ama Kocaeli şehir hastanesinden kat kat dana iyi bir hastane yapıyoruz. Bu hastanemizi de 2023 yılında hizmete açmaya kararlıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat ihaleyi alan müteahhitte 2023’te teslim edilmesi konusunda talimat verdi”  ifadelerine yer verdi.

 “VAZGEÇİLMİŞ DEMEK DEĞİL”

BMC’nin Karasu’da tahsis edilen araziye yatırım yapmaktan vazgeçtiği yönündeki iddialarla ilgili konuşan Yavuz, “Ben BMC’nin vazgeçip geçmediğini bilmiyorum. Orası el değiştirdi. Kendi açıklaması olarak ‘biz buraya yatırımdan vazgeçtik’ diye bir şey yok. Bir yeri devraldığınızda hemen ustalara dersiniz ki ‘benim isteğime göre yeniden bu projeyi gözden geçirelim.’ Gayet normal. Şu anda bu yapılıyor. Net vazgeçilmiş demek mümkün değil. Ben hem CEO ile hem Fuat Tosyalı ile görüştüm. Şu an için sadece devraldıkları yeri etüt etmeye ve ihtiyaçlarına dönük bir karar oluşsun diye o süreci geçirmeye çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

 MİLLİ TANK ÜRETİMİ

Milli Tank konusuna da değinen Yavuz, “Geçmişte savunma sanayi müsteşarının ve buna bağlı olarak da partimizin birtakım açıklamaları var.  Adamlar, ‘şu tarihte biz bunu halledeceğiz’ dediler. Biz de vaat edilenleri seslendirdik. Gelinen noktada Güney Kore’nin, Almanya’nın, diğer ülkelerin motor vermemesi ve milli motorun da üretilememiş olması sebebiyle hızlı bir mesafe kat edilemedi. Bunun üzerine pandemi de eklenince işin rengi değişti. Şu an Toyota bile üretimi durdurdu. Sayın Cumhurbaşkanımız Sakarya dedi ki; ‘bu işi hızlandırın ve 2023’ten önce bitirin.’ Savunma sanayi ayrı bir şey. Özel sektör aldı diye devlete istediği paradan satamaz. Yurt dışına da istediği yere satamaz. Devlet ‘satamazsın’ dediği zaman her şey durur. Satacağı zaman da devlet kendi parasını alır” dedi.

 “ACİL DURUM HASTANESİ”

100 Yataklı Acil Durum Hastanesi ile ilgili konuşan Yavuz, şunları söyledi;  “Biz milletvekilleri olarak çok uğraştık. Burada birçok kişinin katkısı var ama bir kişinin özel bir katkısı var, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay. Bir seferinde Ergün Bey ile birlikte bakanın masasından 3,5 saat kalkmadık. Şu anda orası Türkiye’nin tek örneği. Tüm eleştirilere göğüs germeye hazırım. Biz emanetçiyiz acele edelim güzel görünsün diye orada niteliksiz iş yapma hakkına sahip değiliz. Biz orda Orman Bölge Müdürlüğü’nün lojmanlarını yıktık. Müdür bey bana dedi ki; ‘Sayın vekilim ben hizmeti engelleyen olmam. Yarın çıkın deyin yarın çıkarım.’

Orman Bölge Müdürlüğü’nün tamamının başka bir yere alınması konusu da tartışmalarımızın arasında vardı.

 SAĞLIK KAMPUSÜ

Orada bilmediğimiz bir sıkıntı yoksa, o bölge sağlık kampüsü yoluna doğru girmiş durumda. Buna Bölge Müdürü de güzel bakıyor. Bu işleri planlı, programlı yaptığımızda çok kolay işler. Sağlık Müdürlüğü’nün binaya ihtiyacı var. Orman Bölge Müdürlüğü’nün de binası var. O binayı yıkma, Sağlık İl Müdürlüğü’ne, Orman Bölge Müdürlüğü’nün binasını ver. Sağlık İl Müdürlüğü için ayrılan parayı da ver Orman Bölge Müdürlüğü’ne, kalan bölgeyi de sağlık kampüsü yap. Bunlar konuşulan şeyler.”

 “ORANLAR DÜŞMEYECEK”

Seçimler konusunda değinen Yavuz, “Ben hiç milletvekili tahmininde bulunmadım. Oran tahmininde bulunuyorum. Anketlere baktığımızda AK Parti’nin oranı bir önceki seçimden daha aşağıya düşecek gibi görünmüyor. Elimde Mayıs ayından Sakarya’ya ilişkin anket var. Oranlar geçmiş oy oranlarından aşağı gözükmüyor. Ülke genelinde de bu durum böyle. En az bir önceki seçim oranındaki gibi bir seçim olacak” ifadelerine yer verdi.

 “HAYATIMIN SONUNA KADAR”

 Milletvekilliğinde 3 dönem kuralına takılanlardan bir tanesi olduğunu söyleyen Yavuz, “3 dönemdir milletvekili olanların tekrar aday olup olmamasıyla ilgili karar MKYK’nındır. Ne öngörürler bilemeyiz. Ama Tayyip Bey’in beni bırakacağını da düşünmüyorum. Belediye başkanlığına ilişkin ise en küçük bir hedefim yok, en küçük bir ihtimal de görmüyorum. Ama benim kişisel düşüncem ben uzun süredir burada milletvekiliyim, siyaset yapıyorum yeni arkadaşların da bu halkaya dahil olması kanaatindeyim. Hem kendimle ilgili söylüyorum değişim beklentisi ve değişimi yönetmek önemli. Bizler vazgeçilmez değiliz. Siyaset yapar hiçbir arkadaşımız vazgeçilmez değil. Bu bir bayrak yarışı. Vakti gelince yeni arkadaşlarımıza o bayrağı devrederken huzur içinde devrederiz ve deriz ki, ‘bundan sonra da bulunduğumuz yer var gücümüzle senin yanında olacağız.’ Hayatımın sonuna kadar Recep Tayyip Erdoğan’ın çizgisinde olacağım. Bunun bir dava olduğuna ve Recep Tayyip Erdoğan’ın bu davanın gelmiş geçmiş en büyük liderlerinden biri olduğuna inanıyorum” dedi.

 “GAR’A AVM YAPILMAYACAK”

Adapazarı Tren Garı ile ilgili konuşan Yavuz şu ifadelere yer verdi, “Orada gar binası yenileniyor. Çok eski bir bina burası. Burası yıkılacak ta yerine  AVM yada gökdelen yapılmayacak. Oradaki şu anki resme uygun belki biraz yükseltilebilir bir proje yapılacak. Çok eski, çok dağınık bir bina.  Orasını yeniden restore etmek yerine, ona harcanacak paraya yenisini yapalım isteniyor. Ama asla ‘orada ticaret yapalım, işte orayı AVM’ye çevirelim, oraya çok katlı bir bina yapalım’ gibi bir düşünce yok.

 “HİZMETKARLIK YAPIYORUZ”

Yani hepimiz milletin hizmetkarlığını yapıyoruz. Hepimiz bu milletin emeklerine sahip çıkıyoruz. Bu emanetin en iyi şekilde kullanılması noktasında sorumluyuz, bizler de bürokratlar da. Milletvekilleri, teşkilatlar, belediye başkanları, vali, kaymakam bütün bürokratları kastediyorum. Hatta yargıda Türk Milleti adına iş yapar. Hepimiz birer emanetçiyiz, bu emanetin doğru yerde kullanılmasını sağlamamız, bu emanetin gelecekte de en doğru şekilde geleceğe aktarılması için elimizden geleni yapmalıyız. Ama bir yandan da ne yaptığımıza ilişkin milleti bilgilendirmemiz gerekiyor. Bu noktada oraya ilişkin yapılan işlerde bir eksiklik varsa bilgilendirme eksikliğidir ve o bir eksikliktir. Kayıtlara da geçsin diye söylüyorum. Ama işin doğrusu orada yeni bir yer yapılsın ve daha iyi bir istasyon olarak hizmet versin amacı güdülmüştür. Bunun için de şu anda sadece zemin etüdü yapılıyor. Proje ihalesi yapıldı ama inşaat ihalesi yapılmadı.”

GÖL VE YAPILAŞMA

Sakarya’nın doğa harikası bir şehir olduğunu ifade eden Ali İhsan Yavuz, bu doğa harikalarından olan eşsiz Sapanca Gölü’nün ve dağlarının yapılaşma nedeniyle yok olmasının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.  Sapanca’da son yıllarda yapılmaya başlanan Bungalov evleri mantıklı bulduğunu da söyleyen Yavuz; “Göl kıyısında değil ama imara uygun yerlerde çok mantıklı geliyor bana. Taş ev yerine bunların yapılması daha makul” dedi.

- Sakarya Yenihaber Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.sakaryayenihaber.com/foto/8060843/yavuz-vatandas-ak-partiye-guveniyor