Yeni Anayasa Taslağı ve Türk Milliyetçiliği

Böylesi kritik bir dönemeçte ülkücülerin ideolojik çizgisini konuşmak gerekirken, sadece partinin genel başkanı üzerinden yapılan bin bir türlü yorumu analiz etmek gerçekten zor.
Zor, çünkü Sayın Bahçeli’nin tutum ve davranışlarının karşılığını ülkücülük / Türk Milliyetçiliği ekseninde araması gerekenler (davanın kanaat önderleri, büyükleri) bu konuya fazla kafa yormuyorlar.
Muhalif Genel Başkan adayları dışında kimseden ses çıkmıyor. Bütün yük Sayın Genel Başkanın omuzlarına yüklenmiş durumda.
İktidar partisinin duruşu belli: Neo-liberal bir tutum içinde. Devlet yönetimi, anonim şirket gibi olmalı falan…
Ana muhalefet partisinin duruşu da belli: Muhafazakâr bir tutum içinde. Milli egemenliğin gaspı üzerinden gelecek endişesi falan…
Fakat Milliyetçi Hareket Partisi organları tek cümleden daha fazlasını söylemekten kaçınıyorlar. Söyleyebildikleri tek cümle basit:
“Genel Başkan iyisini bilir!”
Ülkücü olan arkasında dursun, durmayacak olan çıksın gitsin hani!
Tamam da! Yeni anayasa taslağı ile Türk Milliyetçiliği, Kızılelma veya Turan kelimelerini aynı cümle içinde kullanabilecek bir babayiğit var mı teşkilatlarda?
***
Sayın Genel Başkana yapılan en nezaketli eleştiri: Bir tarafta sosyal demokratların diğer tarafta ise siyasal İslamcıların olduğu bir ortamda karar vermek zorunda kalması… Neticede MHP’nin sandalye sayısı itibariyle küçük bir etkisi var. Ya CHP ya AKP!
Bunun yanında nezaket sınırlarını aşan onlarca farklı eleştiriye de şahit oluyoruz. Bunları yazarak hatırlatmayı bile kendimiz için zül sayarız.
Fakat madem bu konuya girdik, iki cümle yazmadan da bitirmeyelim isteriz.
***
“Bilge Kağan ermiş, Alp Kağan ermiş. Buyrukı yime bilge ermiş erinç, alp ermiş erinç. Begleri yime bodunı yime tüz ermiş. Anı üçün ilig anca tutmış erinç, ilig tutup törüg itmiş.”
“Bilgili hükümdarlarmış, cesur hükümdarlarmış. Emirleri altındaki kumandanları da akıllı imişler şüphesiz, cesur imişler şüphesiz. Beyleri de halkı da doğru imişler. Onun için devleti öylece yönetmişler şüphesiz, devleti yönetip düzenlemişler.”
Yani?
Devleti yönetip, düzeltmek için; baştakiler bilgili ve cesur olmalı, emirleri altındaki kamu görevlileri ve askerler bilgili ve cesur olmalı, halkın kendisi de doğru olmalıdır.
Milliyetçi Hareket Partisi yöneticilerine Töre’den örnek vermek haddimize değil belki ama dikkatli davranmayı salık verebiliriz herhalde.
Son söz Kaşgarlı Mahmut’tan olsun:
“Ahmak konuk, ev sahibini ağırlar!”

YORUM EKLE

banner22

banner21