Yeni Anayasa Yazılamaz; Çünkü!

Sağcısı, solcusu, teröristi, vatanseveri bütün gruplardan “yeni anayasa isteruk” nidaları geliyor. Samimi olduklarına inanıyor muyuz? Elbette inanmıyoruz! Ama ne hal! Seyrediyoruz.
Anayasa sil baştan yazılamaz! Çünkü sürekliliği esas olan bir devlette “değişim mühendisliği metodu” ile çalışılamaz.
1982 tarihli metnin, geçen 34 yıl içinde %80’inin değiştirildiğini kaç kişi bilmektedir? Anayasa, ülkenin ve dünyanın değişen koşullara göre sürekli geliştirilir. Elbette bugün de demokratikleşme ihtiyacına cevap verecek değişikliklere ihtiyaç vardır. Şu, “60 madde meselesi” bu meyanda yapılan çalışmaların sonucudur.
İlgili maddeleri değiştirirsin, kapağına 2016 yazarsın, konu kapanır! Anayasa, hukuki bir metindir. Sivili, askerisi olmaz!
Tarihten biliriz ki; Anayasa’yı ancak kendi devrinin güçlüleri yazabilir!
Anayasa’nın “sıfırdan” yazılmasının “rejim değişikliği” anlamına geldiği bilinmektedir. İktidarın “rejimi değiştirme” arzusuna hiçbir muhalif parti mensubu ve hatta AKP’nin içinde siyaset yapan vekillerin onlarcası asla razı olmayacaktır.
Geçmişte referandum ile yapılan Anayasa değişikliklerinin “başımızı nasıl belaya soktuğu” vatandaşların hafızalarında hazır ve nazır durmaktadır.
Tahmin ederiz ki; Anayasa’yı ancak başarılı ekipler yazabilir!
Oysa Türk siyasetinde faaliyet gösteren bütün partiler, kendilerinden beklenenleri yapamaz durumdadır. İktidar partisinin sözde başarısı, muhalefet partilerinin sandıkta kaybettiği oy kadardır.
AKP başarısızdır! Avrupa Birliği Üyeliği’ne yaklaşamamıştır, terör sorununu çözememiştir, vatandaşlarını “orta halliden iyice” kategorisine taşıyamamıştır, uluslararası alanda rekabet üstünlüğü sağlayacak yeni bir teknoloji üretememiştir, Türk parasının değerini koruyamamıştır, ülke içinde can ve mal güvenliğini sağlayamamıştır.
CHP başarısızdır! İktidara alternatif olamamıştır. Sol’u birleştirememiştir. Ekonominin ağır şartları altında zorlanan kesimler için projeler üretememiştir. Sanata ve estetiğe katkı sağlayamamıştır. Laikliğe sahip çıkamamıştır.
MHP başarısızdır! İktidara alternatif olamamıştır. Türk Milleti ve Türk Dünyası için rehber olamamıştır. Töre’ye sahip çıkamamış, toplumdaki yozlaşmaya engel olamamıştır. Değerlerine sahip çıkabilen kariyerli bir nesil yetiştirmek için kılını bile kıpırdatmamıştır. Bilime ve teknolojiye dayalı bir düşünce sistematiği oluşturamamıştır. Küreselleşmeye karşı elle tutulur tezler üretememiştir.
HDP başarısızdır! (Adını anmaya bile gerek yoktur ancak “başarılıdır” sonucu çıkmaması için yazalım.) Siyasi parti olamamıştır. Sadece kravat takarak medeni olunabileceğini zannetmiştir. Bir şekilde kendisine açılan alanın ortasına taharetini yapmıştır.
Peki, böyle olduğu bilindiğine göre yeni Anayasa neden tartışılmaktadır?
Hiç kimse dörtdörtlük olduğunu iddia edemez bu topraklarda… O kişiye hasta muamelesi yaparlar. Çünkü simetrik değildir hayatlarımız. Bir taraf düzgünse diğer taraf yamuk olur. O yamuk tarafı düzeltmek için okur, çalışır ve emek harcarız. Bazen başarırız, çoğu zaman eksik kalır…
İnsan kendi için bunu bilir de başkası için uçurmadığı, üfürmediği kalmaz. Bir öykünmezdir bazen, “yalakalık” denen illetin kaynağı, bazen sadece karaktersizlik...
Yeni model zihniyete göre ayakta kalabilmek için öyle olmak lazımdır. Belki de sırf bu yüzden; birileri “yeniden yazılacak” dediğinde, zamanına göre ya postal yalanır ya da genel başkanın “neticesi” öpülür!

YORUM EKLE