Yeni İskoçya, Kanada

Üçüncü gün bugün.

Küçük bir dairede 14 günlük karantina sürecini geçirmek için nöbetteyiz.

Bize yemek getirenler kapıyı vurup kaçıyorlar.

Odamızdan çıkmak veya odamıza birini almak yasak. Havaalanından buraya kadar maskeler çıkmadan, kimseye görünmeden, taksinin arka koltuğunda uslu uslu oturup geldik.

Yola çıkmadan 48 saat önce test olmuştuk ve sonuçlar negatif çıkmıştı. Fakat bunu bilmek isteyen kimse ile karşılaşmadık. Kovid-19 virüsünü taşıyan biri muamelesi görüyoruz.

Nova Scotia provincin’de (Yeni İskoçya vilayeti) son 12 gündür yapılan testlerde pozitif kimse çıkmamış.

Buraya gelenlerin tamamı 14 gün karantinaya giriyor, yurt içi yurt dışı fark etmiyor.  972 bin nüfusu olan bu Province (Vilayet) 1086 pozitif hastaya ulaşmış, 1021 kişi iyileşmiş, 65 kişi vefat etmiş.    

Bu arada Kanada yolcuları İstanbul havaalanında uçağa binmeden önce 5 kez pasaport kontrolünden geçiyorlar. Bu kadar çok kontrolün nedenini henüz çözemedim.

İki hafta önce arkadaşım annesine bakacak bir kadın arıyordu. Acenta aracılığı ile Kırgızistan uyruklu bir hizmetçi bulmuş. Kadın Kırgızistan’dan uçakla İstanbul’a gelmiş. Şoför kadını havaalanından alıp doğru test için hastaneye getirmiş.

Arkadaşımın annesi yaşlı ve hasta, eşinin sorunları var aylardır evden çıkmıyorlar kendilerini korumak adına ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Şoför ve yeni Türkiye’ye gelen bayan test sonuçlarını bekliyorlar eve gitmeden önce ve bu belki de birkaç kişinin hayatını kurtarıyor. Çünkü girişte sadece ateşi ölçülen kadın korona pozitif çıkıyor. Şoför kadını bir devlet Hastanesi’nin acil servisine getirip test sonuçlarını gösteriyor ve onu orada bırakıp kendisi evine 14 günlük karantinaya gidiyor.

Kadın bir saat sonra acilden serbest bırakılıyor. Nereye gittiğini kimse bilmiyor.

86 milyon insanın yaşadığı bir ülkede her geleni, her gideni kontrol etmek kolay değil. Tatil yerleri para kazanmak zorunda, uçak şirketleri yolcu taşımak. Ekonomik sistemin uzun bir zaman hareketsizliğe dayanabileceğini sanmıyorum.

Bugün size anlatmak istediğim şey bu hastalığı ciddiye almanız ve virüsten uzak durmanız için gerekenleri ciddi bir şekilde yerine getirmeniz. Sizi kendinizden daha fazla koruyacak hiç kimse yok bu dünyada. Yanınıza otobüste oturan bayan olabilir Kırgızistan’dan dün gelen biri, hoş geldin diyerek elini sıktığınız insan size hediye edebilir virüslü terini.

Sağlığınıza dikkat edin.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Türk
Yılmaz Türk - 1 ay Önce

Harika, örnek bir yazı. Bu durumda covid-19 bur birey gibi, bizimle yolculuk yapıyor, alış veriş yapıyor, geziyor, eğleniyor, tatil yapıyor, spor yapıyor, yiyor içiyor vs vs. Kısacası aramızda bizimle yaşamını sürdürüyor. Öncelikle kendimizi korumalıyız. Allah sağlıklı yaşam nasip etsin.

Ahmet çelik
Ahmet çelik - 1 ay Önce

İnsanları aydınlatıcı yazılar yazdığın için teşekkürler