Yeni yıla merhaba

Bu sabah yeni bir yıla uyandık. Kabus gibi geçen 2020 yılının bitişiyle kabusunda son bulacağını ümit etsek ne güzel olurdu. Ama covid 19 bir süre daha bu kabusu devam ettireceğe benziyor.

  İnsanoğlu çarenin tükendiğine inanmaya başladığında akıl, bilim ve düşünceyi bırakıp akıl dışı yollarla çareler aramaya veya hurafelerden medet ummaya başlar. Biz buna akıl tutulması diyoruz.

       Şimdilerde çevremizde, basın yayın organlarında, sosyal medyada çözüm adına söylenen o kadar çok hurafe ve bilgi kirliliği var ki insanın kafasını karıştırmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Bilginin hızla arttığı ve ulaşılmasının çok kolay olduğu dünyada aslolan bilgiye ulaşmak değil, onu süzebilecek bilgi birikimine, entelektüel düzeye ve yeteneğe sahip olmaktır.

 Şu aşamada devlete ve onun organizasyonlarına güvenmek, inanmak en doğru olanıdır diye düşünüyorum.

   Babam büyük ve çözümsüz gibi görünen problemler ortaya çıktığı zamanlarda bana “Yerinde ve zamanında kullanabildiği takdirde bilimin ve insan aklının üstesinden gelemeyeceği hiçbir problem yoktur” diye nasihat ederdi.

    İnanmak başarmanın yarısıdır. İnsanoğlu ümitlerinin hep canlı kalması ile  ayakta kalır. Bununda geçeceğine inanmak ve bunu için mücadele etmekten başka çaremiz yok.

   Bizler her ne olursa olsun 2021 yılı içinde direnmeye ve ümitlerimizi canlı tutmaya çalışacağız. Bunu yaparken de akıl ve bilimin gücüne inanmaya devam edeceğiz.

Sağlık çalışanlarımız içinse söylenecek çok şey var, özetlemeye çalışacağım.

  2020 yılı içinde ülkemizin her köşesinde mesai mevhumu gözetmeksizin insanımızı covid 19 belasından korumak için canını dişine takıp görev yapan ve bu uğurda bir çok mensubu canından olan sağlık çalışanlarımızın cansiperane mücadelesini minnetle anmaktan geçemeyeceğim. Bu uğurda can veren sağlık çalışanlarımıza başsağlığı camiaya ve ailelerine sabırlar diliyorum. Mekanları cennet olsun.

 Yakından tanıdığım, yaşadığım yerde uzun yıllardır sağlık çalışanı olarak hizmet gören ve herkesin yardımına koşan bir sağlık çalışanı hanımefendi arkadaşım covid-19’a yakalanmış ve iyileşir iyileşmez sorumluluk bilinciyle koşarak görevine dönmüştü. Devamında ikinci kez covid-19’a yakalandı, bu sefer daha ağır semptomlarla zorlu bir süreç geçirdi. İyi olduğunu ve evinde istirahat ettiğini öğrendim, acil şifalar diliyorum. Tüm sağlık çalışanları gibi onunda hakkı ödenmez.

 Sağlık çalışanlarımızın: bazen uzun, yorucu, uykusuz ve mesai mevhumu gözetmeksizin yaptıkları mücadele neticesinde ortaya çıkan stres ve yorgunluklarından kaynaklanan tavır ve davranış eksikliklerini hoş görmeyi lütfen unutmayın.

Bu süreç içerisinde sizin de onlara ihtiyaç duyabileceğinizi ve çoğunlukla hoş görüye ihtiyaçları olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın.

Bu hastalığa yakalanma potansiyelimizin; yalnızca kendimize karşı değil çevremize aile bireylerine, yakınlarımıza, mesai arkadaşlarımıza herkese bulaştırma potansiyeli ortaya çıkarabileceğini düşünerek bu hastalığa yakalanmamak için kurallara uymanın ne kadar önemli olduğu sorumluluğunun lütfen bilincinde olun.

2021 yılının ülkemizin ve insanlığın covid-19 belasından kurtulduğu ve eski günlere dönebildiği bir yıl olması dileği ile okuyucularımın mutlu bir yıl geçirmelerini diliyorum.

YORUM EKLE