Yılbaşı ikramiyesi 100 milyon

   Allah’ın Rahmeti ve Bereketi Tüm Halkımızın üzerine olsun.

Bu sene yılbaşı büyük ikramiyesi tamı tamına 100 milyon lira. İkramiyede yeni bir ülke rekoru. Toplamda da 563 milyon 400 bin lira ikramiye dağıtılacakmış. Hayırlı olsun diyeceğim ama haramın hayırlısı olmaz. Diyanet işleri başkanlığının yılbaşı bileti almak hakkındaki fetvasını paylaşayım. ‘’taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları, kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre, şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile bu tür oyunların zararı daha da yaygın olmaktadır.’’ ( ibn Nüceym,el-bahrur raik,VIII,554-555;ibn Kudame, el-Muğni,IV,194 ) Buna göre; Milli piyango bileti ve çıkan ikramiyeyi almak haramdır.

Geçenlerde bir video izledim videoda birine et yemeği yediriyorlar, daha sonra yediğinin domuz eti olduğu söylenince domuz eti haramdır niye yedirdin diye adamı dövmeye kalkıyorlar. Ne güzel bu tepki iman işaretidir. Ama aynı tepkiyi Müslümanım diyen milyonlarca insan Milli piyango bileti alırken göstermiyor. Bunu sebebi nedir araştırmamız lazım. Bizce domuz eti yemenin haramlığı ve benzeri haramlar kapitalist sistemler için bir tehlike arz etmemektedir. Ama milli piyango ve şans oyunları bu sistemin temel direklerinden biridir. Şans oyunları ile milyarlarca dolar para dönmektedir. Diyanet işleri başkanlığı ve din adamları bu şans oyunları konusunun üzerine gidemezler. Giderlerse hemen gerici ve vatan haini olurlar.

Allah cc kuranı kerimde yeryüzünde iyiliği emretmeyi ve kötülükten nehiy etmeyi emretmiştir. Bir hadiste de peygamber efendimiz bir yerde bir kötülük görürseniz onu eliniz ile düzeltin, gücünüz yetmez ise diliniz ile düzeltin onu da yapamaz iseniz bugz edin demiştir. Yani her Müslümana bu Milli piyango ve diğer şans oyunlarını kaldırmak ve kaldırmak için çalışmak farzdır. Ama maalesef ne iktidar partisinin nede diğer siyasi partilerin çoğunluğunun nede din adamlarının böyle bir dertleri yok. Hâlbuki iktidarda olan AKP iktidar dini referans alan bir görüş olarak iktidara gelmişlerdi.

Evet, AKP iktidar gelirken üç Y ile mücadele edeceklerini söylemişlerdi. Bu üç Y yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar. Hatta iktidarın ilk yıllarında Bülent Arınç yapılan milletvekilleri evlerinin israf olduğundan satılacağını söyleyerek israftaki kararlıklarını göstermişti. Gelinen noktada üç Y den hiçbir iz kalmadı. Ama bu üç Y yi sadece kendilerine işlettiler. Halkın fakirliği ve alım gücü azalırken kendileri saraylarda yaşadılar ve saltanat sürdüler. Ülke kaynaklarını çarçur ederek yolsuzlukların zirvesine çıktılar. Sayın cumhurbaşkanımız yolsuzluklara karışanların hesabını sorarız diyemedi. Sadece yolsuzluk yapanları bir kenara koyarız diyerek yolsuzluklara pirim tanıdılar. Yasakları da sadece kendilerinden kaldırdılar. Kendilerine her konuda serbest olup kanun tanımazken, kendilerini eleştirenlere her türlü yasakları getirdiler. Hatta vatan hainliği ile suçladılar. Muhafazakâr insanları dinlerini istismar ederek kullandılar. İktidara gelirken ki söylemlerini unuttular iktidara gelmek araç iken iktidarda kalmak amaç oldu. İktidarda kalmak içinde her türlü tavizi vererek sistemin bir partisi oldular. Gerçekten derdi din ve Millet olan bir siyasi iktidar olsa on sekiz sende bu milli piyango ikramiyesi yüz milyona çıkmazdı. Sportoto, loto, iddia vb. şans oyunları bu kadar artmazdı. Hatta reklamı yapılmaz ve de ikramiye tutarı azaltılarak zamanla bu kumardan milletimizi kurtarabilirlerdi. Mesele din ve millet meselesi değil. Mesele iktidarda kalıp biraz daha saltanat sürme meselesi. Unutmamak lazım ki sonsuz iktidar yoktur ve her iktidar yaptıklarının karşılıklarını alacaktır. Hz Ömer’in dediği gibi Fırat kenarında bir kuzuyu kurt kapsa hesabı Ömer’den sorulur sözü kulağımıza küpe olmak zorundadır. Özelikle siyasilerin ve idarecilerimizin kulağına küpe olmak zorundadır

Allaha emanet olun. Selam ve dua ile.

YORUM EKLE