Yönetim Kadro Dışı Kalmalı

Geçen hafta ilk defa Sakaryaspor hakkında yazdım. Bu hafta iki nedenle devam edeceğim.

Birincisi, esasen yazdıklarım sadece spor (futbol) ile alakalı değildi. Yönetmekle alakalı idi. İkincisi, anlatmak istediklerim henüz bitmedi.

Ofisimdeki duvarda üzerinde ŞAMPİYON SAKARYASPOR yazan yeşil – siyah bayrak var. İki sene önce caddeye bakan vitrine asmak niyetiyle almıştım. İki senedir nasip olmadı. Bu sene de olmayacağı şimdiden belli.

Ben bu mutsuzluğu yıllarca yaşamak zorunda mıyız? Siz buna mecbur musunuz?

Sakarspor taraftarı küçük düşünmek ve olanla yetinmek zorunda mı?

Şehirde kimse mutlu değil! Ekonomik ve sosyal problemler insanlarımızın üstüne kâbus gibi çökmüş durumda. Yağmur gibi yağan zamlar, ileriye dönük belirsizlik, eğitim ve sağlık alanlarında geri kalmışlık, gençlerin şehri terk etmesi ya da terk etmeye hazırlanması, okulların açılması ile aile bütçesinde açılan ilave gedikler, tarımdan geçinenlerin yaşadığı zorluklar… Daha önce görmediğim topyekûn mutsuzluk hali…

Sıradan vatandaşın bunlarla tek başına başa çıkması mümkün değil. Huzur içinde yaşamak için motivasyon gerekli. Sakarya ilinde yaşayanlar için daha da gerekli.

Neden her şehrin futbol takımı var? Neden her yıl yüksek miktarda paralar harcanıyor ve şehrin insanları takımları kazansın, öne geçsin, liglerde başarı kazansın diye takımlarına destek olmaya çalışıyor? Sadece spor olsun diye mi?

Gençlerimizi “kafe” köşelerinden, nargileden, kâğıt oyunlarından, internet oyun salonlarından çıkarıp sporla meşgul olmalarını sağlamak için ne yapmak gerekiyor?

Elbette basketbol kulüplerini kapatmak, futbol kulüplerini batırmak, amatör branşları kendi haline terk etmek değil!

Yıllardır bu şehirde sporcu ve sanatçı yetişmiyor diyerek hayıflanıyoruz. Gerçekten de yetişmiyor. Çünkü sporda menajer – başkan – antrenör üçgeni gençlerin hayallerini çalıyor. Sanayiciler, amatör kulüplere ve genç sporculara gerektiği kadar destek olmuyor.

Sanatta ise yerelden ulusala giden yolları açacak mekanizmalar çalışmıyor. Sanatçılara destek olması gerekenler kulakları, gözleri kapalı geziyor.

Sakarspor için benim iki önerim var.

Birincisi, kulüp üyeliklerinin çoğalması için kampanya başlatılmalıdır. Her bir üyenin de başkan seçiminde oy kullanma hakkı olmalıdır. Sakarya’da Sakaryaspor’a binlerce insan ancak bu şeklide sahip çıkabilir. Oy kullanma hakkı olan 50.000 üye hedeflenmelidir. 600 TL üyelik aidatı ile 50.000 Sakaryasporlu 30 milyonluk bütçe oluşturabilir.

Sakaryaspor için ikinci gereklilik, özüne dönmektir. Bu takımda oynamayı hakkedenler öncelikle 17 – 22 yaş arası Sakaryalı gençlerdir. Sakarya formasına hasret gençler, doğru dürüst bir “scout ekibi” ile takıma kazandırılmalıdır.

Yurt geneli liglerdeki sporcu listelerine bakınız. Forma numarası 54 olanlara dikkat ediniz. Ne demek istediğimi anlayacaksınız!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan KORKMAZ.
Hasan KORKMAZ. - 10 ay Önce

Çok iyi tespit. Tebrikler.