Yürek Kudüs

Gönül, kışın bu ilk günlerinde, romantik ve aşk dolu bir yazı yazmak ister. Gönül, hayali bir kahve eşliğinde, dışarı izlerken, penceredeki buhara, şiir yazmak ister. Gönül, var olan huzura şükür edip, mutluluk masalı yazmak ister.  Gönül, hayatin her noktasını izleyip, bu hayati yaratan Allah’ı zikir etmek ister. Ve gönül, İslam sancağın, tüm dünyadan görülmesini ister.
Bugün, bir aynanın karşısına geçip, kendimi izliyorum. Neden bilemiyorum ama aynadaki beni tanıyamıyorum son zamanlarda. Aynada olan, hem çok öfkeli, hem karamsar, hem de deli gibi isyankar. Şaşkın bu ara aynadaki kişi. Neyi, ne sebep ile istediğini bilmiyor. Aynadaki kişi, dünyanın en büyük derdini, en büyük acısını sadece kendisinin yaşadığını sanıyor. Gözleri, kendinden daha beter, daha zor hayatları görmüyor. Öfkeli aynadaki kişi. Sabır, yüreğinden çekip gitti sanki. Aynada olan kişi, son derece utandırıyor beni. Allah katında, başımı öne eğdiriyor. Yazdığım her cümle, aynada olan kişinin yüzüne tükürüyor.
Aynaya, dünya yansıyor birden bire. Dünyanın derdi, endişesi, çilesi, kederi, benden çok haliyle. Birileri yine, var olan huzura, gölge düşürmek istiyor. Fitne ekiyor dünyaya. Had aşıyor. Sınır aşıyor. Dünya, benden çok sıkıntılı bir halde. Ve dünyanın, daha doğrusu, İslam dünyasının, hüznün dolu, mazlum çehresini görünce, bir de, Kudüs’ün çaresizliğini, ilk kıblemiz Mecsid-i Aksa’ya göz dikenleri görünce, aynadaki benden utandım haliyle. Ve o andan itibaren, yürek, Kudüs için yanmaya başladı.
Evet, bilindiği gibi, Abd Başkanı Trump’ın, Kudüs’ü, İsrail’in başkenti ilan etmesi ile, İslam dünyasının yüreğine ateş düştü. Neyse ki, Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’da İslam ülkelerini toplayıp, “Kudüs Filistin’in başkentidir’’ kararını alması, yanan yüreklere su serpti. Ancak, İslam dünyasının yüreği hala yanıyor, yüzünde ise, korku ve hüzün volta atıyor.
Türkiye önderliğinde gerçekleşen toplantıda çıkan kararın öneminden şüphe yok. Kararın harika oluşundan şüphe yok. Bu kararı, ancak Türkiye’nin alabileceğine de şüphe yok. Türkiye’sinin, “Kudüs, Filistin’in başkentidir’’ restinden, Amerika’nın ara buluculuğunu tanımamasından şüphe yok. Mesele, Abd Başkanı Trump’ın, bu şekilde bir karar alması da değil. Amerika bu. Elbette, İslami dünyadan silmek isteyecek, bunun için de, elbette her adımı atacak. Asıl mesele, dünyada bir buçuk milyar müslüman varken, sekiz milyon İsrail’in, sesinin gür çıkması.
Evet, bizim asıl derdimiz, tam da bu olmalı. Abd başkanı Trump, ‘’Kudüs, İsrailin başkentidir’’ dediği an, kaç müslümanın yüreği yandı mesela? Yirmi İsrail polisi tarafından, işkence gören, 16 yaşındaki Filistinli Fevzi’nin acısını, çaresizliğini kaç müslüman gönlünde hissetti? Uyan artık müslüman uyan! Bugün Kudüs’ü, ilk kıblemizi, İsrail’e vermeye kalkanlara sessiz kalırsak, yarın ezanımız da gidecek, namazımız da, kıblemiz olan, Kabe’miz de gidecek.
İşte tam da bu yüzden, uyan müslüman uyan!!! Yüreğinde iki ateş yak. Birinin adı Kudüs olsun, birinin adı İslam. Ve İslam sancağını, dünyanın ortasına dikene kadar, yılmadan, usanmadan, yorulmadan, İslam için uğraş. 

YORUM EKLE