Zamana Düşülen Notlar

       Ben öteden beri yazmayı, not almayı, önemli gördüğüm şeyleri kaydetmeyi seviyorum. Olaylar ve durumlar hakkındaki görüşlerimi kayıt altına alıyorum ki daha sonra baktığımda kendi insani, İslami gelişimimi, değişimimi görüyor ve diğer insanlara olan bakış açımı da daha kapsayıcı hale getirmeye çalışıyorum. Sosyal medya yaygınlaştığından beri de bir kısım fikirlerimi paylaşıyorum. Şimdi onlardan bir kaçını takdirlerinize sunmak istiyorum.

       Değerli din görevlisi kardeşim! Öncelikle bilmelisin ki omzundaki yük çok büyük. Ancak son dönemlerde görüyorum ki ayet ve hadislerin kıyısından köşesinden yararlanarak olmadık yorumlar yapıyor, milletin kafasını karıştırıyorsun. Günlük olaylar hakkında yorum yaparken sevdiklerini-desteklediklerini haklı çıkarmak için olmadık manevralar yapıyorsun. Yapılan büyük yanlışları görmezden gelip küçük başarıları abartıyorsun. Âcizane tavsiyem şudur ki görevini yaparken şunlara dikkat etmelisin:
1- Tevhit inancının bir gereği olarak vahdet anlayışı ile hareket etmeli ve bütün Müslümanları kardeş bilmelisin.
2-Asla haram olanı, sapkınlıkları, arsızlıkları, hırsızlıkları mazur görmemelisin. Ya gerçekleri söylemeli ya da en azından susmalısın.
3-İslam’ı bütüncül bir yaklaşımla anlatmalı geçici durumlara göre yorumlardan kaçınılmalısın. Çünkü batıl kısa süreli hüküm sürse de hakikatin uzun süre saklı kalması mümkün değildir.

       Bir seçimle karşı karşıya kaldığınızda genel olarak üç şekilde tavır alınıyor (Türkiye'de):
1-Zıt (kutup)laşma yani kızdıklarınızın tersini yapmak.
2-Duygusal yaklaşım yani doğru yanlış demeden sevdiklerini desteklemek.
3-İlmi tavır yani düşünmek, değerlendirmek ve ülke ve milletimiz için uzun vadede ne uygunsa ona göre karar vermek. Peki, siz hangi gruptasınız?

       Avam ve havas iki terimdir. Muhtelif manalarda kullanılsa da temel olarak avam; bir konu hakkında yeterli bilgisi ve ilgisi olmayan, denilebilir ki yani durumlara vukufiyeti olmadığı için bir olay olduktan sonra ancak görebilirler. Havas ise konulara vakıf olan, yeterli bilgi ve ilgisi olan yani olayları olmadan görebilen(görmesi gereken), tahmin edebilen kimselerdir. Bu bağlamda ülkemizde havas konumunda olanlar; yönetici, âlim, uzman olanlar tıpkı avam gibi olmadan göremiyorlar ve sadece şikâyet ediyorlar. Biz ne yapalım, bir şarkı terennüm edelim bari:
Kimseye etmem şikâyet ağlarım ben halime
Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime.

       Zuhurat, sufi anlayışa göre; bir şeyin uyku ile uyanıklık arasında kalbe ilham edilmesidir. (inanırsınız-inanmazsınız) Ancak bu tür şeyleri görebilmek için ilim, irfan ve hal sahibi olmak gerekir. Diğerlerinin gördüğü zuhurat değil, ayakta uyumaktır. Bugünlerde birileri ayakta uyuyor, onun için söylüyorum. Her hissinizi hayra yormayın. Çünkü gerekli donanıma sahip olmayanlar ancak kuruntularını görürler(miş).

       İnsan hayatında birçok tercihle karşılaşır ve tercihleri hayatına yön verir. Bir sokak satıcısı gibi ' al takke ver külah ' tarzı bıdı bıdılara aldırış etmeden bir düşün. İnançlarını, değerlerini, istiklalini ve istikbalini hesaba kat. Belki de yapacağın tercih sadece seni değil, seni kumpasa getirmek isteyeni de kurtarabilir. Seçim senin ama sonuç ise hepimizin üzerine etki edecek. Yani doğru seçimle kazanmak, yanlış seçimle vebali üstlenmek var.

       Bugünün moda sorusu evet mi, hayır mı? Öncelikle bizim bir inancımız ve buna uygun ölçülerimiz var. Buna göre neye evet, neye hayır dediğimizi açıklayalım da yeni durumlarla ilgili ne yapacağımız belli olsun. İslam birliğine, mazlum ülkelerle işbirliğine, faizsiz adil ekonomik bir düzene, insana yaraşır bir asgari ücrete, yurtta ve dünyada barışa, bu ülkede yaşayanların kardeşliğine ve daha fazlasına evet diyoruz. AB'ye, ABD müttefikliğine, NATO’ya, faizci sömürü düzeni ve benzerlerine hayır diyoruz. Bir şeye birilerine karşı olduğumuz veya birileri ile aynı safta olmamak için evet veya hayır demiyoruz. Kısacası ölçülerimize uyanlara evet, uymayanlara hayır diyoruz. Yoksa sizin daha iyi bir yönteminiz mi var, söyleyin de bilelim.

SAYGILAR.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kocaali'li
Kocaali'li - 3 hafta Önce

Bugün Ayasofya açılıyor ama olsun......Senin ilgini çekmiyor, başkalarının REİS'i açtı, hava atmaya çalışıyor, azamet için Çamlıca Camii'ni de yapmıştı, değil mi hocam, ah, ah,....

Rasim Tahin Ezdolar
Rasim Tahin Ezdolar @Kocaali'li - 3 hafta Önce

Helall. Sultan Ahmet'i sonunda doldurunuz demekki ki açtı 'reis'in Ayasofya'yı, bravoo..

https://youtu.be/5hBcAwsr0XQ