Zararlı sene

Lig başladı ama bu sene sonuç alınmadan koronavirüs illetinden alınan önlemlerden dünyada olduğu gibi yurdumuzda da spor geçici olarak tatile çıkma durumunda kaldı.

Hastalığı önlenmesi için ülkede önlemler alınıyor. İnsan hayatı her şeyden önce gelir. Ne zaman yeniden başlayacağı bilinemediğinden tüm kulüpler beklemede.

Kulüpler buna rağmen boş durmuyor. Kısıntılara gitmenin de hesaplarını yapıyorlar. Tabi ayarlamaları yapma da kolay iş değil. Dünya futbolunda çok yüksek rakamlar var tabi. Ülkemizde de öyle. Şimdi yapılan bilinçsiz transferlerden nasıl kurtulurum yolları aranıyor.

Ülkemizde de yabancı futbolcuların aldığı astronomik rakamlar kulüplerin ve yöneticilerin belini büküyor. Kulüpler Birliğinin açıklamaları da şuan için ligler tamamlanamadığından kulüplerin yüzde otuz zararda olduğu.

Bu işin içinden nasıl çıkılacak merak konusu. Gelirler askıya alındı, kulüpler zor durumda. Hayatın normale dönmesini beklemekten de başka yapacak bir şey yok. Can derdi mal derdini ezdi geçti.

Bundan sonraki yılların sporda reform devirleri olacağını düşünüyorum. Her yıl yaşanan mali sorunların en aza çekileceğini umut ediyoruz. İşin aslına bakıldığında böyle olmalı. Kulüpler altyapılarına dönüş yapmalı. Öyle kararlar alınmalı ki uymayan kulüplere cezalar kesilmeli.

Süper Lig takımları öyle yabancı oyuncular oynatıyorlar ki bazı takımların ilk onbirlerinde yerli oyuncu göremiyoruz. Bu kadar yabancı oyuncu sayısına nasıl müsaade edildi anlamak mümkün değil.

Örneğin: Bizim liglerimiz çoğu şehir takımları. Kulüplere bakıyoruz kendi memleketimizin takımında altyapısından yetişmiş oyuncu göremiyoruz. Kulübün adı ne peki Sakaryaspor.

YORUM EKLE