Zehiri şerbet ile içirmeye çalışıyorlar!

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, gündemdeki kıdem tazminatı düzenlemesine yönelik çarpıcı ifadeler kullandı 


sakaryayenihaber.com - Serkan OK'un haberi 
Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı; Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman, Şeker-İş Şube Başkanı Oğuz Kalay, Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağrıcı, Koop-İş Şube Başkanı Şevket Ulusinan, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Olcay Meriç ve sendikaya bağlı üyeler kıdem tazminatıyla ilgili ortak bir basın açıklaması yaptı.  

TARİH BOYUNCA EZİLDİLER 
Sendikalar adına açıklamayı yapan Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı ve Türk-İş'in il temsilcisi Cemal Yaman emekçilerin, emeği ve alın teriyle geçinen insanlar olduklarını söyledi. Alın teriyle geçinen insanların tarih boyunca ezildiklerini vurgulayan Yaman, “Çalışanlar hak ve menfaatleri korumak için aidat vermişler ve güvendikleri sendikaya üye olmuşlar. Siyasetçide ülkeyi yönetmeye tabi olmuş. Ne bizim siyasetçinin işine karışma hakkımız var, ne de siyasetçinin bizi yönetmeye hakkı var, bizim derdimizi biz biliyoruz” dedi. 

‘SİYASET İLE ÇÖZÜLÜYOR’
Yaman, siyaset yapmadıklarını ve siyasete de saygılı olduklarını belirterek, sorunların siyaset ile çözüleceğini bildiklerini söyledi. Yaman, “Biz bakanın ya da başbakanın düşmanı değiliz, iyi yapsınlar alkışlayalım. Kötü yaptıkları zamanda bizim eleştirilerimize katlanmak zorundalar. Dolayısıyla burada bir kıdem tazminatı hakkımız var. Bu hak basit bir hak değil. 1952 yılından sonra kurulmuş sendikalar o tarihten sonra hep vardı ve bu bizim iş güvencemiz. 20 yıllık bir işçiyi, bir patron işçiyi kolay atamaz. Kıdem tazminatı, işçinin iş güvencesi oluyor. Bizim birikimimiz kumbaramız” diye konuştu. 

‘HAKLARIMIZI KORUMALIYIZ’
Burada haklarını korumak zorunda olduklarını da belirten Yaman, “Yoksa Ergün beyin dediği gibi burada oturmanın anlamı yok. Türk-İş çırpınıyor. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Türk-İş 1 milyon 100 bin işçisiyle örgütü bir konfederasyondur. Bir de düşünün kıdem tazminatının yansımalarını hizmet sektöründe sendikasız 10-12 milyon insan var. Bunlara da sesleniyorum ne olup olmadığını Türk-İş’in sayfalarından baksınlar. Burada çok şeyler oluyor maalesef, siyasetçilerin her zaman yaptığı şey; zehiri şerbet ile içirmeye çalışıyorlar. 60 yaşını bekleyeceksin 65 yaşında emekli olacaksın. 30 günün 19 günü iş verende kalacak. 11 günü bölüşülecek” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE